سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: مسائل باقی‌مانده در مذاکرات وین قابل حل‌وفصل است

۱۴۰۰/۱۲/۲۵

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با اشاره به اینکه در مذاکرات وین پیشرفت‌های چشمگیری صورت گرفته، گفت از نظر ایالات‌متحده موضوعات باقی‌مانده قابل حل هستند.

پرایس در نشست خبری خود با اشاره به اینکه دستیابی به یک توافق احتمالی نزدیک است، گفت: «فکر می‌کنیم مسائل باقی‌مانده قابل حل‌وفصل هستند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در همین حال در پاسخ به پرسشی درباره گزارش آکسیوس مبنی بر اینکه دولت بایدن در حال بررسی خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی است از اظهارنظر خودداری کرد.

وبسایت خبری اکسیوس به نقل از سه مقام اسرائیلی و دو منبع آمریکایی گزارش داد که دولت بایدن در ازای تعهد ایران به کاهش تنش‌ها در منطقه، در حال بررسی حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی است.

این مقام‌ها به آکسیوس گفتند: حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی به طور مستقیم با مذاکرات احیای برجام مرتبط نیست و هر تصمیمی درباره این موضوع به شکل تفاهم دوجانبه جداگانه بین آمریکا و ایران خواهد بود.

در همین حال رویترز با استناد به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران گزارش داد که در فاصله ۱۵ تا ۱۸ اسفند، ایران ۲/۱ کیلوگرم از اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌سازی شده خود را از حالت یو‌ اف ۶ به حالتی تبدیل کرده که بازیابی، رقیق‌سازی و حمل آن به خارج از ایران سخت‌تر است.

به گزارش رویترز، گزارش جدید آژانس احتمالا در روند مذاکرات احیای برجام اختلال ایجاد نمی‌کند، اما اجرای توافق هسته‌ای احتمالی را در آینده با پیچیدگی همراه خواهد کرد.

در همین حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در گفت‌وگو با همتای بریتانیایی خود، لیز تراس گفت: «اگر همه خطوط قرمز ما در مذاکرات احیای برجام رعایت شود برای توافق نهایی آماده‌ایم.»

در همین حال، واشینگتن فری‌بیکن گزارش داد که توافق جدید هسته‌ای آمریکا با ایران، به روسیه اجازه می‌دهد تا ۱۰ میلیارد دلار پول نقد از قرارداد توسعه نیروگاه اتمی بوشهر دریافت کند.

روسیه پیشتر اعلام کرده بود تحریم‌های جدید غرب علیه روسیه به دلیل جنگ اوکراین نباید منافع مسکو در توافق هسته‌ای احتمالی با ایران را محدود کند، که این امر به وقفه در مذاکرات وین منجر شد.

با این حال، وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که کشورش در ارتباط با شروط خود در ارتباط با توافق احتمالی هسته‌ای تضمین‌های کتبی را دریافت کرده است.

خبر ورزشی
جهان‌نما
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید