سپاه پاسداران از «پرتاب موفق» دومین ماهواره نظامی خود خبر داد

۱۴۰۰/۱۲/۱۷

سپاه پاسداران اعلام کرد در دومین اقدام فضایی خود، «ماهواره نور-۲» را با ماموریت شناسایی در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار داده است.

به نوشته رسانه‌های داخل ایران، نیروی هوافضای سپاه این ماهواره را با استفاده از موشک ماهواره‌بر سه‌مرحله‌ای «قاصد» از کویر شاهرود پرتاب کرد و ماهواره نور-۲ صبح سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۴۸۰ ثانیه پس از پرتاب، «با موفقیت» در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار گرفت.

سپاه پاسداران ماموریت این ماهواره را «سنجشی و شناسایی» ذکر کرده است.

نخستین ماهواره نظامی سپاه پاسداران اردیبهشت ۹۹ با نام «ماهواره نور-۱» به فضا پرتاب شد و مایک پمپئو، وزیر خارجه وقت آمریکا، آن را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دانست.

با این حال شماری از مقام‌های نظامی آمریکا، از جمله جان ریموند، فرمانده عملیات فضایی این کشور گفتند که ماهواره نور «در واقع یک وب‌کم معلق در فضا است و بعید است داده‌های اطلاعاتی قابل استفاده‌ای ارائه دهد».

خبر پرتاب «موفقیت‌آمیز» ماهواره نور-۲ در حالی اعلام شده که هفته گذشته شرکت مَکسار تصاویر ماهواره‌ای منتشر کرد که نشان می‌داد ظاهرا تلاش دوباره ایران برای پرتاب یک ماهواره‌بر شکست خورده است.

این تصاویر ماهواره‌ای مربوط به سکوی پرتاب سوخته‌ای در «پایگاه فضایی امام خمینی» در استان سمنان بود اما مقام‌های جمهوری اسلامی واکنشی به این خبر نشان ندادند.

بر اساس دیدگاه کارشناسان، این پرتاب ناموفق ظاهرا در ششم اسفند انجام شده بود.

طی دهه گذشته، مقام‌های جمهوری اسلامی از «پرتاب موفق» چند ماهواره کوتاه‌مدت به مدار زمین خبر داده‌اند. از جمله در بهمن ۹۱ دولت محمود احمدی‌نژاد از پرتاب ۱۶ دقیقه‌ای یک میمون به فضا با استفاده از «کاوشگر پیشگام» خبر داد.

پرتاب ماهواره‌های «امید»، «نوید» و «فجر» در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ میلادی نیز «موفقیت‌آمیز» اعلام شد، اما مقام‌های جمهوری اسلامی درباره شکست‌ها و انفجارهای متعدد در مراکز فضایی و پرتاب عمدتا سکوت کردند.

از جمله پرتاب موشکی که ایران آن را ماهواره‌بر «سیمرغ» می‌خواند در سال‌های اخیر برای پنج بار متوالی شکست خورد.

شماری از کشورهای غرب و منطقه بر این باورند که جمهوری اسلامی برنامه موشکی خود را در پوشش ماهواره و ماهواره‌بر توسعه می‌دهد.

با آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، برای اولین بار در ۱۱ سال گذشته شورای عالی فضای ایران تشکیل جلسه داد و رئیسی در این شورا بر عزم دولت خود برای توسعه برنامه‌های فضایی تاکید کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
تیتر اول
سرانجام، قانون

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید