دیپلمات اروپایی به ایران اینترنشنال:خواسته مسکو در مذاکرات وین فراتر از همکاری هسته‌ای است

۱۴۰۰/۱۲/۱۵

یک دیپلمات اروپایی به ایران اینترنشنال گفت آنچه وزیر خارجه روسیه درباره تضمین‌های لازم در ارتباط با احیای برجام بیان کرده، متفاوت از خواسته‌های قبلی نماینده این کشور در گفت‌وگوهای وین و فراتر از همکاری‌های هسته‌ای است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز شنبه تحریم‌‌های غرب علیه مسکو به دلیل حمله‌اش به اوکراین را سدی مقابل توافق اتمی با ایران خواند و از آمریکا ضمانت کتبی خواست تا این تحریم‌ها به همکاری مسکو با جمهوری اسلامی لطمه نزند.

یک دیپلمات اروپایی به ایران اینترنشنال گفت به تازگی میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات وین درخواستی صرفا برای تضمین همکاری‌های هسته‌ای میان ایران و روسیه پس از احیای برجام در سایه تحریم‌ها علیه مسکو درخواستی ارائه کرد «اما درخواست امروز لاوروف بسیار فراتر از همکاری‌های هسته‌ای است».

به باور این دیپلمات اروپایی، اگر سخنان لاوروف به منزله موضع جدید روسیه باشد و مسکو به این بهانه دنبال لغو برخی‌ تحریم‌های وضع شده علیه این کشور باشد، در این صور‌ت یک مشکل سیاسی مهم پیش روی مذاکرات وین است.

خبرنگار ایران اینترنشنال می‌گوید به نظر می‌رسد دیپلمات‌های غربی هنوز نمی‌دانند سخنان روز شنبه لاوروف را چگونه و تا چه اندازه جدی ارزیابی کنند.

این دیپلمات اروپایی همچین به ایران اینترنشنال گفت به غیر از این درخواست جدید، دو موضوع اصلی همچنان در گفت‌وگوهای وین باقی مانده است که شامل «تضمین اقتصادی مورد درخواست ایران» و « افزایش دامنه لغو تحریم‌ها و اصرار ایران بر خروج نام سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی‌ آمریکا» است.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
امروز
قصه مردم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید