تشدید تحریم‌ها علیه مسکو: شرکت‌های بزرگ غربی در مسیر خروج از روسیه

۱۴۰۰/۱۲/۹

با ادامه حملات روسیه به اوکراین و تشدید تحریم‌های آمریکا، اروپا و سایر کشورها علیه مسکو، غول‌های انرژی غربی همچون «بریتیش پترولیوم» و «شل»، بانک بین‌المللی «اچ‌اس‌بی‌سی» و شرکت هوافضای «ارکپ» روز دوشنبه نهم اسفند به لیست شرکت‌های درحال خروج از روسیه‌ پیوستند.

بریتیش پترولیوم، بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذار خارجی در روسیه، چند روز پیش از ترک ۲۰ درصد سهام خود، به‌ بهای ۲۵ میلیارد دلار، در غول نفتی دولتی «روس‌نفت» خبر داد.

این تصمیم ذخیره نفت و گاز بریتیش پترولیوم، را نصف و تولید آن را به یک‌سوم کاهش خواهد داد.

در همین حال شرکت «شِل» هم در اقدامی مشابه از توقف همکاری با روسیه خبر داد.

پیش‌بینی می‌شود که تصمیم بریتیش پترولیوم و شل، دیگر شرکت‌های نفت‌ و گاز غربی فعال در روسیه را نیز با خود همراه کند.

صندوق ثروت ملی نروژ، که با سرمایه ۱/۳ تریلون دلاری بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری جهان محسوب می‌شود، نیز از واگذاری دارایی‌های خود در روسیه به‌ارزش ۲/۸ میلیارد دلار خبر داد.

در همین خصوص، استرالیا نیز در تصمیمی مشابه از کاهش مراوده با شرکت‌های روسی خبر داده است.

در پی حمله روسیه به اوکراین و تصمیم‌ غرب برای تحریم و حذف چندین بانک روسیه از نظام نقل‌‌وانتقال بین‌المللی «سوئیفت»، بخش اقتصاد روسیه نیز هر چه بیشتر در حال تبدیل شدن به منطقه ممنوعه برای بانک‌ها و موسسات مالی غرب است.

از سوی دیگر، بانک بین‌المللی «اچ‌اس‌بی‌سی» بریتانیا نیز اعلام کرد که کاهش مراودات بانکی با گروهی از بانک‌های روسیه، از جمله بانک «وی‌تی‌بی»، دومین بانک بزرگ روسیه، را آغاز کرده است.

در این میان حتی سوییس که موضعی بی‌طرف درباره جنگ اوکراین دارد نیز اعلام کرد که از تصمیمات اتحادیه اروپا در تحریم و انسداد اموال برخی افراد روس و بعضی شرکت‌ها پیروی می‌کند و شخص ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه و برخی از دیگر مقام‌های این کشور را تحریم کرده است.

شرکت خودروسازی سوئدی «ولوو» نیز صادرات خودروهای خود به بازار روسیه را تا اطلاع ثانوی به تعویق انداخته است.

شرکت کشتیرانی «مرسک» نیز از بررسی تعلیق رزرو نقل‌وانتقال «کانتینر» به داخل و خارج روسیه خبر داده است.

لیست تحریم‌ها علیه روسیه گسترده‌تر از این موارد است و گمان می‌رود که در صورت وخامت جنگ اوکراین، تحریم‌های غرب علیه روسیه بیش از پیش گسترش یابد و فهرست شرکت‌های غربی که در مسیر خروج از روسیه قرار دارند بلندتر شود.

چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید