یک روز پس از گزارش اختصاصی ایران اینترنشنال؛ خطیب‌زاده ضرب‌الاجل آمریکا به ایران را رد کرد

۱۴۰۰/۱۲/۸

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران ضرب الاجل آمریکا به ایران برای تصمیم گیری در مذاکرات وین را رد و همچنین اعلام کرد که برای حصول توافق باید پرونده فعالیت های نظامی سابق ایران (پی. ام. دی) در آژانس بین المللی انرژی اتمی بسته شود.

ایران اینترنشنال روز شنبه شنبه هفتم اسفند به نقل از منبعی در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که آمریکا  برای ارائه پاسخ نهایی تهران به پیشنهادات طرف غربی در مذاکرات وین ضرب الاجل فوری تعیین کرده است.

ایران اینترنشنال همچنین به نقل از منابع خود فاش کرد در جلسه شورای عالی امنیت ملی که جمعه ششم اسفند با حضور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برگزار شده است، اعضا به نتیجه نرسیده‌اند و تصمیم‌گیری برای رد یا پذیرش پیش نویس ارائه شده در وین معلق مانده است

یک روز پس از این گزارش، نورنیوز، سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که مذاکرات در «مرز توافق یا بن بست» قرار دارد.

نورنیوز نوشت که این شورا در آخرین جلسه خود درباره مذاکرات اتمی تصمیماتی را گرفته و علی باقری، رییس هیات مذاکره ایران، شامگاه یکشنبه «با دستور کار مشخص» و با هدف حل مشکلات باقی مانده برای حصول توافق، به وین بازمی گردد.

بر اساس این گزارش، در جلسه شورای عالی امنیت ملی بر ضرورت حل سریع مسائل باقی مانده که مذاکرات را در «مرز توافق یا بن بست» قرار داده، تاکید و پذیرش هرگونه توافق منوط به تعیین تکلیف این موضوعات شده است.این سایت توضیح بیشتری در اینباره نداده است.

در همین حال خبرگزاری رسمی دولت ایران، ایرنا هم با اعلام خبر سفر باقری به وین نوشته که در آخرین جلسه شورای عالی امنیت ملی بر ضرورت رعایت خط‌قرمز‌های ایران تاکید شده است. ایرنا هم توضیحی درباره خطوط‌ قرمز‌ ایران نداده است.

بر اساس گزارش اختصاصی ایران اینترنشنال، مقام‌های جمهوری اسلامی لغو همه تحریم‌ها، ارائه ضمانت‌های معتبر و مختومه شدن پرونده اماکن هسته‌ای اعلام نشده به آژانس بین المللی انرژی اتمی را خواستار شده‌اند.

مجلس ایران پیش از جلسه علنی روز یکشنبه خود درباره مذاکرات وین جلسه غیرعلنی برگزار کرد و محمد باقر قالیباف، رییس مجلس، توضیحاتی از روند مذاکرات وین ارائه داد.

در همین حال به گفته احمد علیرضا بیگی، نماینده تبریز، قالیباف در این جلسه گفته که یکی از موضوعات باقی مانده در مذاکرات وین، تضمین اقتصادی کشورهای غربی از جمله برای امکان سرمایه گذاری خارجی در ایران است.

او افزود: «قالیباف در این جلسه غیرعلنی عنوان کرد دیگر این سوال که در مذاکرات بمانیم یا نمانیم مطرح نیست، ما باید در مذاکرات بمانیم و آن را پیش ببریم.»

پیش از این نیز صدراعظم آلمان و مقام‌های اروپایی اعلام کرده‌اند جمهوری اسلامی باید تصمیم‌های اساسی بگیرد و زمان زیادی برای حصول توافق یا اعلام پایان ناموفق مذاکرات باقی نمانده است.

پربیننده‌ترین‌ها

تاریخ شفاهی
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید