نخست وزیر اسرائیل: حملات به مواضع ایران در سوریه را تشدید کرده‌ایم

۱۴۰۰/۱۱/۸

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، از افزایش حملات به مواضع ایران در سوریه خبر داد و تاکید کرد که این کشور فارغ از هر گونه توافقی در وین، مانع از دستیابی جمهوری اسلامی به بمب اتمی خواهد شد. او یک روز پیشتر نیز گفته بود قصد دارد سر اختاپوس را در تهران قطع کند.

نفتالی بنت در مصاحبه‌ای که نسخه کامل آن روز جمعه هشتم بهمن در روزنامه هاآرتص منتشر شد گفت به دنبال «دعوا با آمریکا فقط به خاطر دعوا» نیست اما سرازیر کردن میلیاردها دلار به ایران در قبال توافق احتمالی اتمی «آخرین چیزی است که باید انجام شود».

او تاکید کرد که این پول به ماشینی تزریق خواهد شد که «مرکز تروریسم منطقه‌ای است و به جهاد اسلامی و حزب‌الله پول و دستورالعمل می‌فرستد و به آنها بلاعوض، یا تقریبا بلاعوض، همه چیز می‌دهد».

بنت گفت که اسرائیل قصد دارد نه تنها مانع دستیابی ایران به بمب اتمی شود، بلکه از موقعیتی که این کشور قادر باشد در زمان کوتاه به بمب برسد نیز جلوگیری کند.

او همچنین از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل، انتقاد کرد که مسیری را برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتمی دنبال کرد اما به انداز کافی اقدامات لازم را برای حفظ آن انجام نداد.

بنت افزود: «میلیاردها شِکِل (واحد پول اسرائیل) اختصاص دادم تا شکاف‌ها پر شود.»

اسرائیل رقمی بالغ بر ۱.۵ میلیارد دلار را به تقویت توانمندی‌های نظامی خود به منظور حمله به تاسیسات اتمی ایران اختصاص داده است.

پیش از این گزارش‌هایی منتشر شده بود که شماری از مقام‌های ارشد سیاسی و امنیتی اسرائیل بر این باورند که مذاکرات وین به شکست خواهد انجامید.

نفتالی بنت یک روز پیشتر نیز در مصاحبه با روزنامه جروزالم پست گفته بود اسرائیل متعهد به توافق احتمالی در وین نخواهد بود و آزادی عمل خود را حفظ خواهد کرد.

او در این مصاحبه جمهوری اسلامی را به اختاپوسی تشبیه کرد که سرش در تهران و پاهایش، از جمله حزب‌الله لبنان، گروه‌های فلسطینی، و شبه‌نظامیان در سوریه، در اطراف اسرائیل هستند و باید برخلاف سابق، «سر اختاپوس» را در تهران هدف قرار داد.

حمله به مواضع ایران در سوریه تشدید شده است

نخست وزیر اسرائیل در مصاحبه با روزنامه هاآرتص همچنین اعلام کرد که این کشور حملاتش در سوریه برای تضعیف ایران را تشدید کرده‌ است.

بنت درباره رزمایش هوایی مشترک روسیه و سوریه در شمال مرزهای اسرائیل در هفته پیش گفت: «ما به طور قابل توجهی میزان فعالیت‌هایمان در سوریه را افزایش داده‌ایم. هر کسی که چشم دارد این را می‌بیند.»

او اضافه کرد: «روسیه بازیگری بسیار برجسته است. من از روسیه به عنوان همسایه‌مان در شمال نام می‌برم.» بنت تاکید کرد که با ولادیمیر پوتین روابط خوبی دارد و این روابط در حال بهتر شدن هم هست.

اسرائیل در چند سال گذشته بارها مواضع ایران در سوریه را مورد هدف قرار داده است.

چند روز پیش، پنجم بهمن، جروزالم پست به نقل از مقام‌های ارشد امنیتی اسرائیل گزارش داد که نیروهای ایرانی در سوریه شاهد حملات اسرائیل به مواضع خود در منطقه التنف سوریه و نابودی پهپادها، موشک‌ها و زیرساخت‌های متعلق به ایران هستند، بدون اینکه بتوانند واکنشی نشان دهند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه پیشین ایران، در یک فایل صوتی افشا شده گفته بود که جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا، بیش از ۲۰۰ مورد حمله اسرائیل به مواضع ایران در سوریه را به او اطلاع داده بود.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
مستند - راز موفقیت الکس فرگوسن
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید