بانک مرکزی: اجاره‌بهای مسکن در تهران طی یک سال بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است

۱۴۰۰/۱۱/۶

بانک مرکزی ایران اعلام کرد که اجاره‌بهای مسکن در شهر تهران طی یک سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی ایران، اجاره‌بهای مسکن در شهر تهران و کل مناطق شهری در دی ماه امسال به ترتیب ۵۰/۷ و ۵۴ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش داشته است.

همچنین متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در دی‌ماه، نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۰/۳ درصد افزایش داشته است و به حدود ۳۳ میلیون تومان رسیده است.

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی حاکی از افزایش میزان رشد اجاره‌ بهای مسکن در تهران است.

در تیرماه بانک مرکزی اعلام کرد که شاخص کرایه مسکن در شهر تهران در آن ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، حدود ۳۵ درصد (۳۴/۹ درصد) افزایش یافته بود.

همچنین شاخص کرایه مسکن در کل مناطق شهری ایران در آن ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸/۷ درصد رشد نشان می‌داد.

این بانک تاکید کرده که این گزارش‌ها برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.

پیشتر، همشهری گزارش داده بود افزایش اجاره‌بها باعث شده خانواده‌های ساکن بسیاری از سوئیت‌های کوچک یا خانه‌های ۲۰ تا ۳۰ متری به اتاق‌های ۱۰ تا ۱۵ متری نقل مکان کنند.

این گزارش افزوده بود یک اتاق ۱۲ متری در محدوده مجله نواب تهران ۱۰ میلیون تومان پول پیش و ماهانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اجاره می‌خواهد.

در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی درباره مهاجرت مستاجران با درآمد ثابت از جمله کارگران و دهک‌های کم‌درآمد به دلیل افزایش کرایه خانه منتشر شده که حاکی از کوچ این مستاجران از مناطق مرکزی شهرها به حاشیه‌ شهرها یا روستاها و شهرک‌هایی نزدیک به شهرها و به ویژه کلانشهرهاست.

مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی با آنکه افزایش کرایه خانه و همچنین قیمت مسکن را تایید می‌کنند اما عموما گزارش‌هایی چون «پشت‌بام خوابی» یا «اتوبوس‌خوابی» را رد کرده‌اند.

مرکز آمار ایران اعلام کرده تورم در دی ماه برای دهک‌های کم‌د‌رآمد بیشتر از سایر دهک‌های درآمدی بوده و تورم سالانه در دهک اول و دوم ۴۵/۲ درصد و در دهک دهم ۴۱/۷ درصد بوده است.پربیننده‌ترین‌ها

فردا
امروز
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید