رییس جمهوری اسرائیل برای دیداری دو روزه به امارات متحده عربی سفر می‌کند

۱۴۰۰/۱۱/۶

دفتر ریاست جمهوری اسرائیل اعلام کرد که رییس جمهور این کشور، ایتسخاک هرتصوگ روز یکشنبه برای دیداری دو روزه به امارات متحده عربی سفر می‌کند. این نخستین دیدار رسمی یک رییس جمهور اسرائیل از امارات خواهد بود.

بر اساس بیانیه دفتر ریاست جمهوری اسرائیل، هرتصوگ قرار است در این سفر که به دعوت ولیعهد ابوظبی انجام می‌شود، با وزیر خارجه امارات، حاکم دبی و شمار دیگری از مقامات آن کشور دیدار کند. او همچنین قرار است با رهبران جامعه یهودیان امارات دیدار کرده و روز ملی اسرائیل را در غرفه این کشور اکسپوی دبی افتتاح کند.

بیانیه دفتر ریاست جمهوری اسرائیل این دیدار را تاریخی و بسیار مهم توصیف کرده و افزوده که سفر در حالی انجام می‌شود که دو ملت در حال پایه‌ریزی زیربنای آینده‌ای بهتر برای خود و منطقه هستند.

به نوشته این بیانیه، دو کشور با کمک هم دایره پیمان‌های ابراهیم را گسترش داده و آینده‌ای بهتر و امن‌تر برای کودکان منطقه خواهند ساخت.

همزمان، وزیر خارجه اسرائیل گفت عربستان سعودی و اندونزی دو کشور اصلی‌اند که اسرائیل قصد دارد در آینده روابط خود را با آنها عادی کند. یائیر لاپید که با رادیوی ارتش اسرائیل صحبت می‌کرد، البته تاکید کرد که چنین روندی زمان‌بر خواهد بود.

هر دو کشور عربستان سعودی و اندونزی عادی‌سازی روابط با اسرائیل را به تشکیل کشور فلسطینی بر اساس مرزهای پیش از جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ مشروط کرده‌اند.

لاپید همچنین گفت که انتظار دارد شماری از کشورهای کوچک اسلامی در دو سال آینده روابط خود را با اسرائیل عادی کنند.

اگرچه عربستان سعودی و اندونزی با اسرائیل روابط رسمی ندارند، اما در سال‌های گذشته دیدارهایی بین مقامات اسرائیل با این دو کشور اسلامی انجام شده است.

دو سال پیش برخی رسانه‌ها خبر دادند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر وقت اسرائیل دیداری سری از عربستان داشته است. مقامات اسرائیل که نامشان فاش نشد این خبر را تایید کردند اما عربستان سعودی آن را رد کرد. مقامات اسرائیل و اندونزی نیز در ماه‌های اخیر چندین بار به صورت آشکار با یکدیگر صحبت کرده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

نگاه روز
اخبار
پنجره

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید