زندانیان پیشین مسیحی: جمهوری اسلامی، مسیحیان فارسی‌زبان را از مدرسه و دانشگاه اخراج می‌کند

۱۴۰۰/۱۱/۴

جمعی از زندانیان پیشین مسیحی همزمان با روز جهانی آموزش در بیانیه‌ای به نقض حق تحصیل مسیحیان در ایران اعتراض کردند و گفتند: جمهوری اسلامی ما مسیحیان فارسی‌زبان و فرزندان‌مان را از مدرسه و دانشگاه اخراج می‌کند و محرومیت از حق تحصیل تنها یکی از حقوق نقض‌شده‌ مسیحیان در ایران است.

زندانیان پیشین مسیحی نوشتند که روز جهانی آموزش، بهانه‌ای است برای یادآوری این واقعیت که در قرن ۲۱ هنوز بسیاری صرفا به دلیل مسیحی بودن در ایران از حق تحصیل بی‌بهره‌اند، اقلیتی که در گذشته در ایران نقش بسیار برجسته‌ای در ارتقا سطح آموزش و فرهنگ و ساخت مدرسه ایفا کرده‌اند.

آنها تاکید کردند که زندگانی ما هر روز و شب با آسیب‌های جدی ناشی از محرومیت از حق تحصیل عجین است و این درحالی است که محرومیت از حق تحصیل تنها یکی از حقوق نقض‌شده‌ مسیحیان است، حقی که سرنوشت، کمیت و کیفیت حیات افراد را دگرگون می‌کند.

نویسندگان این بیانیه با اشاره اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، و کنوانسیون مبارزه با تبعیض علیه آموزش، افزودند که حتی اصل ۳۰ و بند ۱ اصل ۴۳ قانون اساسی فعلی ایران حق تحصیل و آموزش را برای «همگان» به رسمیت شناخته است اما جمهوری اسلامی برخلاف تعهدات بین‌المللی و قانون اساسی خود، ما مسیحیان فارسی‌زبان و فرزندان‌مان را از مدرسه و دانشگاه اخراج می‌کند.

آنها خاطرنشان کردند که محدودیت‌ها، محرومیت‌ها و تبعیضاتی که چشم طمع به موجودیت مسیحیان فارسی‌زبان در ایران دارند، تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی آنها را آماج تیرباران قرار داده‌اند.

در بخشی از این بیانیه جمهوری اسلامی تاکید شده است که جمهوری اسلامی، دشمن علم، حکمت، فکر آزاد و قلم و کتاب است.

زندانیان پیشین مسیحی در بیانیه خود افزودند که فارغ از مرزبندی‌های ایدئولوژیک و منافع شخصی و گروهی، به حکم انسانیت و عدالت، برای رهایی از شر، و آینده‌سازی برای نه تنها مسیحیان بلکه هر فردی با هر اندیشه‌ای چه از نسل کنونی و چه از نسل‌های آینده، در قبال محرومیت مسیحیان فارسی‌زبان از حق تحصیل خاموش نمانیم.

سرانجام، قانون
چشم‌انداز
بررسی بازارها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید