دبیر کمیته علمی کرونا: به پیک شیوع اومیکرون در ایران نزدیک شده‌ایم

۱۴۰۰/۱۱/۴

حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا اعلام کرد باتوجه به روند فزاینده تعداد موارد مثبت ابتلا به اومیکرون در سراسر ایران، به نظر می‌رسد وضعیت شیوع این سویه در این کشور به پیک خود نزدیک شده است.

جماعتی روز دوشنبه در این زمینه گفت: «بیش از ۵۰ درصد موارد در گردش کرونا در کشور مربوط به سویه اومیکرون است، بنابراین می‌توان گفت که اومیکرون در کشور غالب شده است.»

او هشدار داد: «اگر همین امروز حتی تمام محدودیت‌ها را بازگردانیم، تا نیمه بهمن ماه همین روند را خواهیم داشت.»

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا تاکید کرد بر اساس مطالعات، استفاده از ماسک به میزان ۳۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به اومیکرون موثر است و باید در تمامی مجامع، سازمان‌ها، ادارات، دانشگاه‌ها و دیگر محل‌های تجمع مسقف، استفاده از ماسک‌های استاندارد و سه‌لایه برای افراد عادی الزامی شود.

جماعتی همچنین خواستار الزامی شدن واکسیناسیون کرونا برای کارکنان سازمان‌ها و ادارات دولتی شد.

این مقام بهداشتی توصیه کرد که بقیه «مردم سریعا نوبت سوم واکسن کرونا را تزریق کنند، چراکه تزریق دوز سوم، می‌تواند بیش از ۸۰ درصد از بستری شدن در بیمارستان‌ها پیشگیری کند.»

تاکید دولت ابراهیم رئیسی بر تزریق دوز سوم واکسن کرونا در حالی است که بر اساس گزارش‌های مختلف، پس از ممنوعیت ورود واکسن خارجی کرونا به ایران، رغبت مردم به تزریق واکسن کرونا کاهش یافته است.

به نظر می‌رسد این عدم تمایل، ناشی از بی‌اعتمادی مردم به واکسن کرونا تولید داخل کشور است.

بر اساس اعلام‌های مکرر مقام‌های رسمی در روزهای اخیر، تاکنون فقط حدود بیست درصد از مردم دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

تاریخ شفاهی
نگاه روز
تیتر اول

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید