اعضای مجلس نمایندگان آمریکا: دولت بایدن طرح توافق موقت با ایران را از کنگره پنهان کرده است

۱۴۰۰/۱۱/۳

دو عضو مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به گزارش‌ها درباره پیشنهاد «طرح توافق موقت» در مذاکرات وین، گفتند که دولت جو بایدن کنگره آمریکا را از این «توافق محرمانه» با ایران مطلع نکرده است.

پس از آنکه شبکه خبری ان‌بی‌سی گزارش داد که روسیه در هفته‌های اخیر با اطلاع ایالات متحده به ایران یک توافق موقت را پیشنهاد داده است، مایکل مکال، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا به وب‌سایت واشینگتن فری‌بیکن گفت که این توافق «محرمانه» است و اعضای کنگره آن را مشاهده نکرده‌اند.

این نماینده جمهوری‌خواه و عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان افزود: «اکنون روسیه در تلاش است تا مذاکرات با ایران را رهبری کند.»

مکال همچنین گفت که برآوردهای طبقه‌بندی نشده نشان می‌دهد که ایران «در آستانه غنی‌سازی اورانیوم مورد نیاز برای بمب هسته‌ای» است و ظرف یک سال تا یک سال و تیم آینده «یک بمب هسته‌ای کاربردی» خواهد داشت.

مایک گالاگر، دیگر عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز گزارش‌ها درباره همکاری دولت بایدن با روسیه بر سر یک توافق هسته‌ای با ایران را «نگران‌کننده» خواند.

گالاگر که عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا است به واشینگتن فری‌بیکن گفت که این پیشنهاد روسیه در مذاکرات وین در حالی مطرح شده است که ایالات متحده در تلاش برای جلوگیری از حمله روس‌ها به اوکراین است.

او افزود: «ابتدا، آنها [دولت بایدن] تضاد منافع با روسیه ایجاد می‌کنند. دوم، کاهش پیشگیرانه تحریم‌ها و عدم ارسال توافق موقت به کنگره، نقض قانون بازنگری توافق هسته‌ای ایران است. دولت بایدن باید قبل از اینکه خیلی دیر شود به تسلیم همزمان خود در برابر روسیه و ایران پایان دهد.»

در همین حال آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز یکشنبه در پاسخ به مجری شبکه سی‌بی‌اس گفت که ایالات متحده «به هیچ وجه» به‌دلیل نیاز به همراهی روسیه در مذاکرات وین، دستش در مقابله با احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین بسته نشده است.

او افزود: «این موضوع [پرونده هسته‌ای ایران] از موضوع اوکراین و روسیه و حتی روابط اروپا با روسیه و آمریکا با روسیه فراتر است.»

بلینکن، روز جمعه در جریان نشست خبری پس از دیدار با همتای روس خود، گفته بود که از روسیه خواسته با استفاده از نفوذش بر ایران، مقام‌های جمهوری اسلامی را از فوریت موضوع احیای برجام آگاه کند.

الیزی استفنیک، یکی دیگر از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز گفت که دولت جو بایدن در خصوص مذاکرات هسته‌ای ایران بیشتر از دولت باراک اوباما پنهان‌کاری می‌کند.

استفنیک افزود: «اعضای دولت اوباما سعی کردند با اعضای کنگره ارتباط برقرار کنند تا ما را متقاعد کنند که برجام توافق خوبی است. اما بین اعضای دولت بایدن و جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان عملا هیچ ارتباطی در کمیته‌های مرتبط با این موضوع وجود نداشته است.»

جمهوری‌خواهان کنگره پیشتر گفته بودند که در طول یک سال گذشته، دولت جو بایدن درخواست‌ها برای ارائه توضیحاتی در مورد وضعیت مذاکرات وین و چگونگی محتوای توافق جدید احتمالی را نادیده گرفته است.

واشینگتن فری‌بیکن هفته گذشته گزارش داده بود که مقام‌های دولت بایدن بیش از ده‌ها بار در مسیر تحقیقات کنگره در مورد مذاکرات وین و رفع تحریم‌ها علیه ایران سنگ‌اندازی کرده‌اند.

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید