رئیسی در دومای روسیه: در جلسه با پوتین به موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی واقف شدم

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

ابراهیم رئیسی در دومین روز سفر خود به مسکو در دومای روسیه گفت در جلسه با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، نسبت به مسائل دوجانبه و بین‌المللی «بیش از پیش» واقف شده است؛ او همچنین گفت که مقدمات نهایی شدن سند جامع همکاری‌های دو کشور فراهم شده است.

او روز پنجشنبه ۳۰ دی‌ماه در سخنرانی‌اش در مجلس دومای روسیه با اشاره به جلسه سه ساعته خود با ولادیمیر پوتین گفت: «بر مواضع مشترک دو کشور نسبت به مسائل دوجانبه، چند جانبه، منطقه‌ای و بین المللی بیش از پیش واقف شدم.»

رئیسی روز پنجشنبه در جلسه با فعالان اقتصادی روسیه نیز گفت که مقدمات نهایی شدن سند جامع همکاری‌های ۲۰ ساله بین دو کشور فراهم شده و این سند یک نقشه راه برای جهش مناسبات همه‌جانبه تهران و مسکو خواهد بود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، نیز شامگاه چهارشنبه گفت رئیسی و پوتین وزارت‌های خارجه خود را مکلف کرده‌اند که برای تهیه نقشه راه ۲۰ ساله اقدام کنند.

او گفت که روز پنجشنبه در دیدار با همتای روس خود درباره تهیه این نقشه راه و سایر موضوعات مذاکره خواهد کرد.

پیش از سفر رئیسی رسانه‌ها از احتمال امضای قرارداد ۲۰ ساله بین ایران و روسیه خبر داده بودند؛ اما کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی در مسکو، گفته بود این موافقت‌نامه هنوز به مرحله جزییات نرسیده و در این سفر امضا نخواهد شد.

ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه وارد مسکو شد و شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی از توافقات مهم بین دو کشور در جریان این سفر خبر داده‌اند.

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، ایجاد خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری، خرید ۲۰۰ از روسیه و تکمیل راهگذر شمال به جنوب از طریق ترانزیت ریلی خلیج فارس به اروپا را از جمله این توافقات ذکر کرده است.

همچنین جواد اوجی، وزیر نفت، بدون اشاره به جزییات گفت که با شرکت‌های روسی «اسناد خیلی مهمی» امضا شده که اثرات آن «به زودی» مشخص خواهد شد.

ابراهیم رضایی، رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه، نیز گفت امکان افزایش ارزش مبادلات تجاری میان ایران و روسیه تا ۲۵ میلیارد دلار وجود دارد.

این سخنان در حالی بیان شده که شرکت دولتی «زاروبیش‌ نفت» روسیه سال ۹۷ به دلیل تحریم‌ها از پروژه‌های نفتی ایران خارج شده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید