سخنگوی پنتاگون: آمریکا با متحدان خود برای مقابله با حملات حوثی‌‌‌ها همکاری می‌کند

۱۴۰۰/۱۰/۲۹

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، تاکید کرد که آمریکا با متحدان منطقه‌ای خود در حال همکاری است تا مطمئن شود این کشورها در برابر تهدیدهای شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران قادر به دفاع از خود هستند.

کربی در نشست خبری روز سه‌شنبه خود خاطرنشان کرد که آمریکا می‌خواهد اطمینان حاصل کند که کشورهای منطقه قادر خواهند بود از این حمله‌ها به موقع آگاه شده و برای دفع آنها به موقع اقدام کنند.

سخنگوی پنتاگون حمله اخیر به امارات متحده عربی را کار حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن خواند، اما از ارائه جزییات عملیاتی در این مورد خودداری کرد.

کربی با اشاره به اینکه حتی بهترین سیستم‌های پدافندی هم لزوما قادر به دفع همه تهدیدهای ناشی از پهپادها نیستند، خاطرنشان کرد که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه نیز از همین روش استفاده می‌کنند.

پنتاگون همچنین در بیانیه‌ای «حمله تروریستی» به امارات متحده عربی را که به کشته شدن سه فرد بی‌گناه و تخریب زیرساخت‌های غیرنظامی منجر شد محکوم کرد و بر تعهد آمریکا به حفظ امنیت و تقویت توانایی دفاعی این کشور تاکید کرد.

دان بیکن، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز ضمن محکوم کردن حمله اخیر حوثی‌های مورد حمایت ایران به امارات متحده عربی گفت از زمانی‌که دولت جو بایدن حوثی‌ها را از فهرست سازمان‌های تروریستی حذف کرده، این حمله‌ها شدت‌ گرفته‌اند.

بیکن گفت: «ما باید دوباره حوثی‌ها را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده و جلوی ارسال سلاح از ایران به یمن را بگیریم.»

در همین حال، امارات متحده عربی خواهان تشکیل جلسه شورای امنیت برای محکومیت حمله‌ اخیر حوثی‌های تحت حمایت ایران شده است.

روز سه‌شنبه وال استریت ژورنال گزارش داد که بر اساس تحقیقات اولیه امارات، حوثی‌ها در حمله روز دوشنبه به ابوظبی و مناطقی از عربستان سعودی از پهپاد، موشک‌های کروز و بالستیک استفاده کرده‌اند.

سخنگوی حوثی‌های مورد حمایت ایران نیز اعلام کرد این گروه در حملات روز دوشنبه خود به فرودگاه ابوظبی از موشک‌های بالستیک «ذوالفقار» استفاده کرده است.

بریتانیا، اسرائیل و عربستان سعودی دوشنبه حملات حوثی‌های مورد حمایت ایران به ابوظبی را «حملات تروریستی» با هدف بی‌ثبات کردن منطقه و تهدیدی بین‌المللی خواندند.

این کشورها ضمن محکوم کردن این حملات گفتند که در کنار امارات متحده عربی ایستاده‌اند.

در جریان حملات روز دوشنبه به امارات متحده عربی، انفجار کامیون‌های حامل سوخت سبب کشته شدن سه نفر و زخمی شدن شش نفر دیگر شد.

در واکنش به این جمله‌ها، ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که علیه پایگاه‌های حوثی‌ها در صنعا حمله هوایی انجام داده و تعدادی از انبار‌های نگهداری پهپاد‌های انفجاری و یک سامانه هدایت پهپاد در منطقه «نبی شعیب» را منهدم کرده است.

تازه‌ترین خبرها

چشم‌انداز
سرانجام، قانون
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید