پیشرفت مذاکره اورشلیم و آنکارا برای دیدار رسمی رییس جمهوری اسرائیل از ترکیه

۱۴۰۰/۱۰/۲۹

رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند مذاکره میان اسرائیل و ترکیه برای دیدار رسمی رییس جمهوری اسرائیل از ترکیه وارد مراحل پیشرفته شده و طرفین در حال بررسی تاریخ مناسب برای انجام این سفرند.

این گزارش‌ها در پی آن منتشر می‌شوند که رییس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان روز سه‌شنبه گفت ایتسخاک هرتصوگ، رییس جمهور اسرائیل به زودی برای دیداری رسمی به ترکیه خواهد رفت. دفتر ریاست جمهوری اسرائیل این اظهارات را تأیید یا رد نکرد.

اردوغان که در جریان کنفرانس خبری با همتای صرب خود صحبت می‌کرد، همچنین بار دیگر بر ایده صادرات گاز اسرائیل به اروپا از طریق ترکیه پافشاری کرد و گفت این تنها راه رساندن گاز مدیترانه به اروپا است.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که در روزهای اخیر رسانه‌های اسرائیلی و یونانی گزارش داده بودند ایالات متحده به یونان، اسرائیل و قبرس خبر داده که دیگر حاضر نیست از طرح انتقال گاز اسرائیل به اروپا از طریق یونان و قبرس حمایت کند.

بر اساس این گزارش‌ها، دولت جو بایدن دلیل لغو حمایت خود را مخالفت ترکیه و احتمال به وجود آمدن تنش میان ترکیه و دیگر کشورهای منطقه عنوان کرده است.

اما اردوغان در سخنان سه‌شنبه خود با اشاره به این خبرها گفت که فکر می‌کند آمریکا به دلیل مسائل اقتصادی و بودجه چنین پروژه‌ای حمایت از آن را متوقف کرده است.

در این میان، رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که همزمان با تقویت احتمال سفر هرتصوگ به آنکارا، دولت اسرائیل به رهبران یونان و قبرس اطمینان داده که هرگونه بهبود روابط با ترکیه به معنای تضعیف رابطه اسرائیل با این دو متحد خود نخواهد بود.

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید