رییس‌جمهوری آمریکا: زمان دست کشیدن از برجام نیست اما باید دید چه می‌شود

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

جو بایدن در اولین سالگرد ریاست‌جمهوری خود گفت که در مقطع کنونی نباید از تلاش برای بازگشت طرفین حاضر در برجام به تعهدات خود دست کشید و خاطرنشان کرد با توجه به برخی پیشرفت‌های صورت گرفته، باید منتظر نتیجه ماند.

بایدن در نشست خبری خود در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات وین گفت: «زمان دست کشیدن از برجام نیست. برخی پیشرفت‌ها صورت گرفته است.»

او همچنین افزود که «گروه ۱+۵ هم‌نظر هستند، اما باید دید چه می‌شود.»

رییس‌جمهوری آمریکا در ارتباط با تهدید نظامی روسیه علیه اوکراین، به گفت‌وگوهای اخیر با همتای روسی خود، ولادیمیر پوتین، اشاره کرد و گفت که اگر رییس‌جمهوری روسیه علیه اوکراین اقدام نظامی کند «با چنان تحریم‌هایی مواجه خواهد شد، که هرگز ندیده باشد.»

او افزود: «اگر روسیه به اوکراین حمله کند، پاسخگو خواهد شد، اما این بستگی به نوع اقدام دارد. اما اگر واقعا آنها با نیروهایی که در نزدیکی مرز مستقر کرده‌اند، باز هم به اوکراین حمله کنند، برای روسیه فاجعه رخ خواهد داد.»

بایدن در همین حال در بخشی از سخنان خود گفت که اگر اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین «حمله‌ای جزئی» باشد، ممکن است اعضای ناتو درباره چگونگی واکنش اختلاف نظر داشته باشند، که همین اظهارات باعث ایجاد ابهام شده و کاخ سفید را ناچار به واکنش کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اگر هر نیروی روسیه وارد مرز اوکراین شود، به منزله حمله دوباره خواهد بود و با واکنش سریع، شدید و یکپارچه آمریکا و متحدانش همراه خواهد شد.»

بیانیه کاخ سفید خاطرنشان کرد که روسیه به جز راه‌های نظامی، برای حمله از روش‌های دیگری همچون حمله سایبری و شبه‌نظامی استفاده می‌کند.

با این حال این اظهارات بایدن با واکنش اعتراض‌آمیز چهره‌های مختلف در آمریکا همراه شد. نیکی هیلی، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، اظهارات بایدن را «فضاحت‌بار» و نشان‌دهنده ضعف رهبری او خواند و گفت: «بایدن دارد به پوتین جسارت می‌دهد. این شرم‌آور است.»

رییس‌جمهوری آمریکا همچنین در نشست خبری اولین سالگرد ریاست‌جمهوری خود در پاسخ به انتقادات موجود به عملکرد دولتش درباره چگونگی خروج نیروهای ایالات‌متحده از افغانستان گفت: «پس از ۲۰ سال هیچ راهی برای خروج راحت از افغانستان وجود نداشت، فارغ از آنکه چه زمانی آن را انجام دهیم. من برای آنچه کردم، هیچ‌گونه عذرخواهی بدهکار نیستم.»

بایدن در پاسخ به پرسشی درباره تقاضای امارات متحده عربی از آمریکا برای قرار دادن حوثی‌های مورد حمایت ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی گفت که واشینگتن در حال بررسی این تقاضا است.

او خاطرنشان کرد برای پایان دادن به جنگ یمن به تعامل هر دو طرف نیاز است و این بسیار سخت است.

بایدن در پاسخ به پرسشی درباره سیاست تجاری ایالات‌متحده در قبال چین گفت که آمریکا هنوز تصمیم نگرفته که آیا بخشی از تعرفه‌های اضافی اعمال شده بر واردات محصولات چین را کاهش خواهد داد یا نه.

رییس‌جمهوری آمریکا در ادامه افزود کاهش تعرفه‌های واردات از چین به چگونگی اجرای تعهدهای قبلی از سوی این کشور بستگی دارد.

سرانجام، قانون
چشم‌انداز
بررسی بازارها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید