برندگان جایزه نوبل خواستار تلاش سازمان ملل برای آزادی امیرحسین مرادی و علی یونسی شدند

۱۴۰۰/۱۰/۲۸

جمعی از برندگان جایزه نوبل و محققان دانشگاهی در نامه‌ای خطاب به دبیرکل و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار تلاش آنها برای آزادی فوری امیرحسین مرادی و علی یونسی، دانشجویان بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف شدند.

آنها در این نامه با خودسرانه خواندن بازداشت علی یونسی و امیرحسین مرادی از فروردین ١٣٩٩، نوشتند به دیگر محققان دانشگاهی می‌پیوندند که خواستار آزادی فوری آنها شده‌اند.

در این نامه به شکنجه‌های روانی و جسمی و بدرفتاری‌های دیگری که این دو دانشجوی زندانی متحمل شدند، همچون اعتراف اجباری اشاره شده است.

این چهره‌های شاخص علمی در نامه‌ خود خطاب به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل افزودند:‌ «ما از شما تقاضا می‌کنیم از هرگونه تلاش ممکن و عملی در سازمان ملل برای آزادی زندانیان سیاسی، به خصوص این دو دانشجو، استفاده کنید. ما از تمام تلاش‌های ارزشمند شما در دفاع از ارزش‌های حقوق بشر قدردانی می‌کنیم.»

پیشتر در اردیبهشت ماه ۱۷۴ نفر از استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه شریف در نامه‌ای خطاب به مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی خواهان عفو و آزادی مرادی و یونسی شده بودند.

سازمان عفو بین‌الملل هم تاکنون دو بیانیه «اقدام فوری» خطاب به مسئولان ایرانی منتشر کرده است.

امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک و علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف در ۲۲ فروردین ۹۹ به دست ماموران لباس شخصی بدون ارائه هیچ‌گونه حکمی و با ضرب و شتم بازداشت شدند.

«کمیته دانشمندان نگران» هم پیش از این در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رییس وقت قوه قضاییه، نگرانی عمیق خود را درباره وضعیت علی یونسی اعلام کرده بود.

تازه‌ترین خبرها

چهره‌ها - سوئیس
اخبار
مرور مطبوعات

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید