ایران از اعزام سه دیپلمات جمهوری اسلامی به عربستان سعودی خبر داد

۱۴۰۰/۱۰/۲۷

سخنگوی وزارت خارجه ایران گزارش‌های رسانه‌ای درباره اعزام سه دیپلمات جمهوری اسلامی به جده را تایید کرد. آنها قرار است پس از ۶ سال نمایندگی ایران در سازمان همکاری اسلامی در شهر جده عربستان سعودی را بازگشایی کنند.

پیشتر، خبرگزاری ایسنا گزارش داد سه دیپلمات جمهوری اسلامی طی روزهای اخیر راهی جده شده‌اند.

ایسنا روز دوشنبه ۲۷ دی به اظهارات اخیر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران درباره بازگشایی نمایندگی این کشور در سازمان همکاری اسلامی اشاره کرد.

امیرعبداللهیان روز دوم دی در یک نشست خبری با فواد حسین، وزیر خارجه عراق در تهران اعلام کرده بود که عربستان سعودی با صدور ویزا برای سه تن از دیپلمات‌های ایران به عنوان دیپلمات‌های مستقر در سازمان کنفرانس اسلامی در جده موافقت کرده است.

او همچنین به تازگی در مصاحبه با شبکه الجزیره صدور روادید برای دیپلمات‌های ایرانی برای حضور در جده را «نشانه‌ای مثبت و خوب» عنوان کرد.

خطیب‌زاده هم روز دوشنبه با اشاره به مذاکرات تهران و ریاض گفت: «هیاتی که امروز در جده است برای آغاز به کار فعالیت‌هایش نزد سازمان همکاری های اسلامی است که می‌تواند مقدمه خوبی باشد برای اینکه دو طرف بازدید از سفارتخانه‌هایشان انجام بدهند.»

فعالیت دفتر نمایندگی ایران در جده در سال ۱۳۹۴ و در پی قطع روابط ایران و عربستان سعودی بعد از حمله به سفارت این کشور در تهران و کنسولگری عربستان سعودی در مشهد تعطیل شد.

اعزام دیپلمات‌های جمهوری اسلامی به عربستان سعودی همزمان در حالی است که قرار است دور پنجم مذاکرات میان تهران و ریاض با میانجیگری بغداد در این شهر برگزار شود.

پربیننده‌ترین‌ها

نگاه روز
جهان‌نما
خبر ۵ عصر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید