«زنگ خطر» اومیکرون پس از فوت سه نفر؛ مقام بهداشتی: نوروز ۱۴۰۱ «بدترین نوروز»

۱۴۰۰/۱۰/۲۶

روابط‌عمومی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که سه فرد جان باخته بر اثر ابتلا به سویه اومیکرون کرونا دو دوز واکسن تزریق کرده بودند و یک مقام بهداشتی نیز هشدار داد که در صورت ادامه روند، نوروز ۱۴۰۱ بدترین نوروز خواهد شد.

استاندار ایلام نیز از نبود کیت تست اومیکرون در پایانه مهران خبر داد.

محمد هاشمی، سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، گفت که سه فرد فوت شده به دلیل ابتلا به  سویه امیکرون سالمند بوده و واکسیناسیون نوبت سوم را انجام نداده بودند.

به گفته هاشمی، در هر یک از شهرهای تبریز، یزد و شهرکرد، یک نفر فوت شده و یک فرد بدحال هم در اهواز تحت مراقبت است.

او از افزایش تعداد مبتلایان به اومیکرون در کشور به یک هزار و ۱۶۲ مورد خبر داد و گفت که تعداد مبتلایان اومیکرون در مشهد با ۲۴۹ مورد، افزایش چشمگیری داشته است.

در روزهای گذشته نیز مقامات وزارت بهداشت درباره افزایش مبتلایان به این سویه هشدار داده و خواستارآماده‌باش مراکز درمانی شده‌اند.

از جمله سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، گفت تعداد مراجعین سرپایی و بستری تفاوت نکرده، اما تعداد تست‌های مثبت سویه اومیکرون افزایش یافته و این یک زنگ خطر است.

حسین کرمانپور، مدیر اورژانس بیمارستان سینا، نیز هشدار داد که در صورت ادامه این وضعیت نوروز ۱۴۰۱ بدترین نوروز خواهد شد.

علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران، گفت که در استان‌های خراسان شمالی، سمنان از خراسان جنوبی، کرمان و ایلام وضعیت بستری رو به افزایش دارد اما استان تهران حالت ایستایی دارد.

به گفته زالی، از سه هزار و ۶۰۰ نمونه که برای انستیتو پاستور تهران ارسال شده ۸۵۰ نمونه اومیکرون مثبت بوده یعنی ۲۶ تا ۲۷ درصد نمونه های مشکوک از این سویه است.

پیش از این نیز مقامات علوم پزشکی در استان‌های مختلف اعلام کرده‌ بودند که از همه مبتلایان تست اومیکرون گرفته نمی‌شود و ممکن است که آمار مبتلایان به این سویه بیشتر باشد.

محمد علوی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفته بود که تنها از یک درصد موارد مثبت تست شناسایی اومیکرون گرفته می‌شود.

در همین حال محمدسبحان حسنی، معاون استاندار ایلام، از نبود کیت آزمایش اومیکرون در مرز مهران خبر داد و گفت که باید شرایط ویژه مرز مهران با حساسیت پیگیری شود و از نظر امکانات و تجهیزات بررسی شود.

گفت‌وگوی ویژه
خلاصه خبرها
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید