هماهنگ‌کننده مذاکرات وین برای احیای برجام: هنوز موفقیت مذاکرات قطعی نیست

۱۴۰۰/۱۰/۲۶

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین برای احیای برجام از برگزاری یک نشست کارگروه رفع تحریم‌ها در چارچوب این مذاکرات خبر داد.

مورا روز یکشنبه ۲۶ دی در توییتی نوشت این نشست در هتل کوبورگ وین در حال برگزاری است و جلسات بیشتری در این روز برنامه‌ریزی شده است.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد: «موفقیت مذاکرات وین درباره برجام هنوز قطعی نیست و این امر در چنین مذاکره پیچیده‌ای منطقی است.»

مورا اضافه کرد: «اما به عنوان هماهنگ‌کننده فقط می‌توانم تعهد هیات‌ها در جهت موفقیت [این مذاکرات] را ستایش کنم.»

کمی قبل از آن، میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در وین در توییتی با انتشار عکسی، از تشکیل جلسه کارگروه رفع تحریم‌ها در جریان مذاکرات وین خبر داده بود.

پیشتر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته است آمریکا در این مذاکرات اعلام کرده در بهترین حالت، فقط آن بخش از تحریم‌های اعمال شده توسط ترامپ باید برداشته شود که ایران را از منافع اقتصادی برجام محروم می‌کند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی روز یکشنبه به نقل از یک منبع آگاه که نامش را فاش نکرد، نوشت: «اکنون در مرحله‌ای از مذاکرات هستیم که در خصوص مسائل دشوار مشغول رایزنی هستیم و اینکه چطور می‌توانیم مسائلی که در اصول توافق شده را به کلمات تبدیل و در سند وارد کنیم.»

در حالی که روز جمعه علی باقری کنی مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی به تهران بازگشته بود، ایرنا اضافه کرد که قرار است روسای هیات‌های مذاکره‌کننده روز دوشنبه مجددا برای ادامه مذاکرات به وین برگشته و گفت‌وگوهای ایران و چهار به علاوه یک ادامه پیدا کند.

روز شنبه، یک منبع نزدیک به مذاکرات وین به خبرگزاری رویترز گفت: «در شرایط سختی قرار داریم و این خسته‌کننده‌ترین و سخت‌ترین مرحله مذاکرات است. مشکل اصلی موضوعات و مسائل نیستند، بلکه زمان است؛ چرا که ما تا ابد وقت نداریم.»

او با این حال اضافه کرد: «حس و حال در مذاکرات بهتر شده است، چرا که اکنون با چیزی ملموس سر و کار داریم؛ چیزی که می‌توان آن را به کلمات ترجمه کرد.»

همزمان سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد: «مذاکرات وین در زمان حساسی قرار دارد. اگر چه پیشرفت‌هایی در این مذاکرات حاصل شده، اما اگر به زودی به تفاهم نرسیم باید مسیر دیگری را در پیش بگیریم.»

او تاکید کرد: «حرف آخر جو بایدن این است که به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد. او هفته‌های گذشته از تیم خود خواست طیف وسیعی از گزینه‌ها را آماده کند. گزینه‌ها آماده شدند، اما اولویت ما دیپلماسی است.»

پربیننده‌ترین‌ها

امروز
نگاه روز
هت‌تریک با مزدک میرزایی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید