روزنامه فرهیختگان: ایران به دنبال ساخت موشک با برد پنج هزار کیلومتر است

۱۴۰۰/۱۰/۲۵

روزنامه فرهیختگان اظهارات اخیر فرمانده هوافضای سپاه پاسداران درباره آزمایش موشک ماهواره‌بر با سوخت جامد را به معنای آمادگی جمهوری اسلامی برای ساخت موشک‌های با برد پنج هزار کیلومتر دانست.

این روزنامه در شماره روز شنبه ۲۵ دی‌ماه نوشت که ایران «خواهان ساخت موشک‌های بالستیک با برد بیشتر از دو هزار کیلومتر نیست، اما موتور جدید می‌تواند امکان عبور از این برد را در اختیار تهران قرار دهد.»

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، روز پنجشنبه ۲۳ دی از «آزمایش موفق پیشران و موتور مرحله اول ماهواره‌بر‌ها با سوخت جامد» خبر داده و گفته بود: «ما دو سال پیش اولین پرتاب ترکیبی مایع و جامد را انجام دادیم که موتور اول مایع و دوم و سوم جامد بود. امروز این امکان فراهم شده است با موتور‌های ارزان ماهواره‌های زیادی را در مدار قرار دهیم.»

فرهیختگان تاکید کرده که سخنان حاجی‌زاده را نباید به صورت موردی، بلکه در «پس‌زمینه‌ای از تحولات» تحلیل کرد و اظهارات او «نشان می‌دهد ایران احتمالا به‌دنبال افزایش برد موشک‌های بالستیک خود است.»

خرداد امسال وبسایت علی خامنه‌ای ویدیویی از اظهارات قبلی او در سال ۹۷ را منتشر کرد که در آن می‌گوید: «گفتم برد موشک‌ها را فعلا نباید بیش از دو هزار کیلومتر درست کنید.»

پس از امضای برجام شماری از کشورها با انتقاد از برنامه موشکی و همچنین مداخلات منطقه‌ای جمهوری اسلامی، بر دستیابی به توافقی که به این موارد بپردازد تاکید داشته‌اند.

روزنامه فرهیختگان در گزارش خود با اشاره به مزایای موشک‌ سوخت جامد نسبت به موشک سوخت مایع نوشته است که جمهوری اسلامی «تنها به‌ دنبال ساخت موشک قاره‌پیما نیست، بلکه به‌جای افزایش برد می‌تواند وزن محموله نظامی را افزایش دهد و وارد مرحله ساخت موشک‌های فراصوت شود.»

جمهوری اسلامی در کنار آزمایش‌های موشکی خود گاه نیز از پرتاب موشک‌های «ماهواره‌بر» خبر می‌دهد. آمریکا و برخی دیگر از کشورها بارها گفته‌اند برنامه ماهواره‌ای ایران پوششی برای آزمایش‌های موشکی است.

دو هفته پیش نیز وزارت دفاع جمهوری اسلامی در میانه مذاکرات وین از «پرتاب موفق» موشک ماهواره‌بر سیمرغ حامل سه محموله تحقیقاتی برای قرار گرفتن در مدار خبر داد. اما در روزهای بعد، اظهاراتی ضد و نقیض درباره موفقیت یا شکست ماموریت این موشک بیان شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ۵ عصر
خبر ورزشی
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید