ادامه اظهارات ضد و نقیض درباره موشک ماهواره‌بر؛ حاجی‌زاده: پرتاب با سوخت جامد موفق بود

۱۴۰۰/۱۰/۲۳

دو هفته پس از آنکه سخنگوی وزارت دفاع جمهوری اسلامی پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ را ناموفق خواند، امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، از «آزمایش موفق پیشران و موتور مرحله اول ماهواره‌بر‌ها با سوخت جامد» خبر داد.

حاجی زاده روز پنجشنبه در همایشی در قم گفت: «ما دو سال پیش اولین پرتاب ترکیبی مایع و جامد را انجام دادیم که موتور اول مایع و دوم و سوم جامد بود. امروز این امکان فراهم شده است با موتور‌های ارزان ماهواره‌های زیادی را در مدار قرار دهیم.»

او توضیح بیشتری درباره این موشک ماهواره‌بر نداد و به تاریخ این آزمایش نیز اشاره نکرد.

بهمن سال گذشته مقامات ایران از پرتاب موشک‌ماهواره‌بر «ذوالجناح» با سوخت جامد خبر داده بودند و دو هفته پیش نیز وزارت دفاع در میانه مذاکرات وین از «پرتاب موفق» موشک ماهواره‌بر «سیمرغ» حامل سه محموله تحقیقاتی برای قرار گرفتن در مدار خبر داد.

چند ساعت پس از آن برخی خبرنگاران نوشتند پرتاب این ماهواره‌بر موفق نبوده و محموله سرعت کافی را برای قرار گرفتن در مدار پیدا نکرده است.

احمد حسینی، سخنگوی فضایی وزارت دفاع، نیز بعدا گفت این موشک به سرعت لازم برای قرار دادن محموله‌ها در مدار نرسید. او همچنین گفت این ماهواره‌بر «تثبیت نشده بود» و به همین دلیل سه محموله ارزان‌قیمت را پرتاب کرده و ماهواره گران‌قیمت اصلی را پرتاب نکرده است.

آمریکا و شماری از کشورها برنامه ماهواره‌ای ایران را پوششی برای آزمایش‌های موشکی می‌دانند.

پس از انتشار گزارش‌ها درباره دو پرتاب ناموفق ماهواره‌بر توسط ایران، محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه وقت، بهمن‌ماه ۹۷ از احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب این ماهواره‌ها سخن گفت.

پیش از آن روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشته بود که از سال‌ها پیش و از زمان دولت اوباما، آمریکا یک برنامه مخفیانه‌ برای کارشکنی در اهداف موشکی ایران داشته است.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
اخبار
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید