دیدارهای جداگانه وزیران خارجه ایران، ترکیه و چند کشور خلیج فارس با مقام‌های چینی در پکن

۱۴۰۰/۱۰/۲۱

در حالی که مذاکرات در وین برای احیای برجام در جریان است، وزارت خارجه چین اعلام کرد وزیران خارجه چند کشور عربی حوزه خلیج فارس، ایران و ترکیه به طور جداگانه برای گفت‌وگو با مقام‌های چینی به پکن سفر کرده و یا خواهند کرد.

بر اساس اعلام وزارت خارجه چین، سفر وزیران خارجه عربستان سعودی، کویت، عمان، بحرین و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس به پکن از روز دوشنبه آغاز شده و تا جمعه ادامه دارد.

همچنین قرار است وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز جمعه به چین سفر ‌کنند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «چین و ایران قاطعانه از یکدیگر در مسائل اصلی حمایت می‌کنند.»

بر اساس اعلام وزارت خارجه ایران، امیرعبداللهیان در این سفر، سند همکاری ۲۵ ساله میان دو کشور را مورد بررسی قرار خواهد داد.

رویترز نوشت که چین پس از خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ به یک حلقه نجات برای اقتصاد ایران تبدیل شد.

وزیر خارجه چین روزهای دوشنبه و سه‌شنبه با وزرای بحرین و عربستان سعودی دیدار و درباره مذاکرات هسته‌ای ایران تبادل نظر کرد.

رویترز ادامه داد کشورهای عربی خلیج فارس طرف مذاکرات در مذاکرات وین نیستند، ولی نگرانی‌های خود را از جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران، برنامه موشکی و نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه ابراز کرده‌اند.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، وزیر خارجه چین به همتای سعودی خود گفته نظام جهانی منع اشاعه سلاح کشتار جمعی باید حفظ شود و «نگرانی‌های درست و منطقی» کشورهای منطقه نیز باید در نظر گرفته شود.

بر اساس بیانیه دولت چین، پکن مایل است با ریاض در زمینه انرژی‌های جدید، تجارت الکترونیک، اجرای قانون و پروژه‌های باستان‌شناسی همکاری کند.

نگاه روز
هت‌تریک با مزدک میرزایی
۲۴ با فرداد فرحزاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید