موافقت مجلس با کلیات بودجه ۱۴۰۱؛ دولت: اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی قابل ادامه دادن نیست

۱۴۰۰/۱۰/۱۹

مجلس ایران در جلسه روز یکشنبه خود در حالی با کلیات لایحه بودجه سال آینده موافقت کرد که مقام‌های دولت اعلام کردند وضعیت فعلی قابل ادامه دادن نیست و ارز ۴۲۰۰ تومانی باید حذف شود.

در جلسه روز یکشنبه مجلس کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با  ۱۷۴ رای موافق، ۷۶ رای مخالفت، و شش رای ممتنع از ۲۶۱ نماینده حاضر تصویب شد.

پس از موافقت مجلس با کلیات این لایحه، محمد باقر قالیباف، رییس مجلس،  وعده داد که در تصویب جزییات بودجه موضوع جبران اثرات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در نظر گرفته خواهد شد.

در این جلسه مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه، با اشاره به وضعیت تحریم‌ها و درآمد نفت ایران اعلام کرد که وضعیت فعلی اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی قابل ادامه دادن نیست.

او تاکید کرد که فروش نفت ایران در سال آینده حداکثر یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز و درآمد دولت تنها ۱۶ میلیارد دلار خواهد بود.

میرکاظمی خطاب به نمایندگان مجلس گفت که «ما امروز در حال مذاکره هستیم و باید صدای واحدی از ما شنیده شود.» او تاکید کرد که «شکنندگی مردم زیاد شده و آنان تحمل ندارند که دولت و مجلس رودروی هم بایستند.»

ابراهیم رئیسی، رییس قوه‌مجریه، نیز در جلسه مجلس گفت که اگر دولت می‌خواست به قانون عمل کند باید ارز ۴۲۰۰ تومانی را بدون جبران اثرات آن حذف می‌کرد اما تصمیم گرفت امسال اختصاص آن ادامه پیدا کند و برای جبران اثرات حذف آن در سال آینده نیز تمهیداتی اندیشیده شود.

نمایندگان مخالف لایحه بودجه از جمله محمدحسین فرهنگی، نماینده تبریز و مهرداد چگینی، نماینده رودبار، اعلام کردند که دولت راهکار جایگزینی ارائه نکرده و حذف این ارز «به معنای فشار بر امنیت غذایی مردم و افزایش تورم» است.

علیرضا پاک فطرت، نماینده شیراز، نیز گفت که «قیمت سوخت در بودجه سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف نشده است و معلوم نیست دولت می‌خواهد با مردم چه بکند.»

برخی از تحلیل‌گران اجرای طرح آزمایشی دولت در جزایر کیش و قشم درباره اختصاص سهمیه بنزین به همه و فروش این سهمیه توسط افرادی که خودرو ندارند را مقدمه افزایش قیمت بنزین دانسته‌اند.

خلاصه خبرها
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید