پیکر بکتاش آبتین تحت فشارهای امنیتی و با شعار «مرگ بر ظالمین» به خاک سپرده شد

۱۴۰۰/۱۰/۱۹

یک روز پس از درگذشت بکتاش آبتین شاعر، فیلمساز و عضو زندانی کانون نویسندگان ایران، مراسم خاکسپاری پیکر او تحت فشارهای نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در امامزاده عبدالله شهرری برگزار شد و حاضران شعارهای اعتراضی سردادند.

بر اساس گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، در این مراسم که بعدازظهر روز یکشنبه ۱۹ دی در حیاط مقبره امامزاده برگزار شد، جمعی از نزدیکان، دوستداران، اعضای کانون نویسندگان ایران و دیگر سوگواران بکتاش آبتین حضور داشتند.

حاضران در این مراسم، شعارهایی از جمله «آبتین زنده است راه او پاینده است» و «‌درود بر آبتین مرگ بر ظالمین» سردادند.

کمی قبل از آن، کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه کوتاهی از فشار نیروهای امنیتی برای جلو انداختن زمان مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین خبر داد و این فشارها را محکوم کرد.

پیشتر خانواده آبتین اعلام کرده بودند که این مراسم روز دوشنبه برگزار می‌شود و به جلو انداختن زمان مراسم از سوی مقام‌های امنیتی برای جلوگیری از حضور بیشتر مردم بوده است.

اعمال فشار از سوی نیروهای امنیتی برای تعجیل در مراسم خاکسپاری پیکر بکتاش آبتین در حالی است که شامگاه شنبه نیز نیروهای انتظامی تجمع مردم مقابل بیمارستان ساسان، محل درگذشت بکتاش آبتین را برهم زدند.

بکتاش آبتین ۴۷ ساله که به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان در وضعیت کمای مصنوعی قرار داده شده بود، پس از وخامت حالش، روز شنبه درگذشت.

چندین نهاد غیردولتی و سازمان حقوق بشری از جمله کانون نویسندگان ایران و سازمان گزارشگران بدون مرز، حکومت جمهوری اسلامی را مسئول جان باختن این شاعر معرفی کرده‌اند.

پس از درگذشت آبتین، شماری از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۸ زندان اوین، با تحصن در هواخواری این بند به عدم رسیدگی به موقع پزشکی به او اعتراض کرده و همچنین در محل اتاق پیشین او گردهم آمدند.

همچنین در یکی از ویدئوهای منتشر شده، یکی از نزدیکان آبتین در مراسم خاکسپاری به نقل از خود او، از شرایط سخت دوران حبس این شاعر گفت و تاکید کرد در سلولی که بکتاش ابتین نگهداری می‌شد، هشت نفر زندانی بودند و فقط دو تخت وجود داشت و زندانیان مجبور بودند روی زمین بخوابند.

امروز
نگاه روز
هت‌تریک با مزدک میرزایی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید