واکنش کاخ سفید به تهدید‌های ایران: اگر به آمریکایی‌ها حمله کنید عواقب جدی برایتان دارد

۱۴۰۰/۱۰/۱۹

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به تحریم گروهی از مقام‌های آمریکا از سوی جمهوری اسلامی و تهدید‌های تهران درباره انتقام قاسم سلیمانی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اگر ایران به هر یک از اتباع ما از جمله این ۵۲ نفر [تحریم شده] حمله کند، با عواقب جدی مواجه خواهد شد.»

در بیانیه کاخ سفید آ‌مده تحریم‌ مقام‌های آمریکایی از سوی جمهوری اسلامی در حالی صورت گرفته که «شبه‌نظامیان نیابتی‌ ایران به حمله به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه ادامه می‌دهند و مقام‌های ایرانی تهدید می‌کنند که در داخل آمریکا و سایر نقاط جهان عملیات تروریستی انجام می‌دهند.»

مقام‌های سپاه پاسداران در دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی تهدید کردند که انتقام او را خواهند گرفت. در این تهدید‌ها به طور مشخص دونالد ترامپ رییس‌جمهوری و مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا تهدید به قصاص شده بودند.

مقام‌های حکومت در تهدید‌های خود اعلام کردند که ممکن است این انتقام در داخل خاک آمریکا گرفته شود.

بیانیه کاخ سفید در واکنش به این تهدید‌ها خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی تاکید کرد: «اشتباه نکنید؛ آمریکا از شهروندان خود محافظت و دفاع خواهد کرد. این شامل افرادی می‌شود که اکنون به آمریکا خدمت می‌کنند و همچنین کسانی که قبلا خدمت کرده‌اند.»

در این بیانیه با اشاره به اختلافات دولت بایدن با دولت پیشین ترامپ آمده: «ما به عنوان آمریکایی، در زمینه سیاست اختلاف نظر داریم. ما در مورد سیاست ایران اختلاف نظر داریم. اما در عزم خود در برابر تهدیدها و تحریکات، متحد هستیم. ما در دفاع از مردممان متحد هستیم.»

در این بیانیه آمده آمریکا «با متحدان و شرکای خود برای بازدارندگی و پاسخ به هرگونه حمله‌ای که توسط ایران انجام شود» همکاری خواهد کرد.

روز شنبه ۱۸ دی‌ماه، وزارت خارجه ایران با انتشار بیانیه‌ای از بروزرسانی فهرست تحریمی اشخاص آمریکایی دخیل در کشتن قاسم سلیمانی خبر داد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی نوشت که این اقدام را در راستای اجرای قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» انجام داده است.

چند روز پیش، ابراهیم رئیسی، در دومین سالگرد کشتن قاسم سلیمانی گفت ترامپ باید به خاطر این قتل محاکمه شود وگرنه جمهوری اسلامی انتقام خواهد گرفت.

مستند کوتاه - چرا رئیس‌جمهور استعفا کرد؟
چشم‌انداز با سیما ثابت
بررسی بازارها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید