آمریکا: مذاکرات برجام پیشرفت مختصری داشته، اما فقط چند هفته فرصت داریم

۱۴۰۰/۱۰/۱۷

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با اشاره به اینکه در دور جدید مذاکرات احیای برجام «پیشرفت مختصری» ایجاد شده خاطرنشان کرد با توجه به شتاب گام‌های هسته‌ای ایران، بیش از چند هفته برای بازگشت متقابل به تعهدات برجام فرصت باقی نمانده است.

پرایس در نشست خبری پنج‌شنبه خود با اشاره به ادامه مذاکرات هسته‌ای در وین گفت: «در گفت‌وگوهای اول هفته جاری پیشرفت مختصری داشتیم و شاهد ادامه این پیشرفت مختصر بوده‌ایم. امیدواریم طی این هفته و روزهای پیش رو بر مبنای آن به حل مسائل باقی‌مانده بپردازیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال با هشدار نسبت به اینکه «زمان قطعا در حال پایان است» گفت: «اگر به زودی درباره بازگشت متقابل به تعهدات به تفاهم نرسیم، گام‌های سریع هسته‌ای ایران، منافع مرتبط با منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در برجام را از بین خواهد برد و ناچار خواهیم شد راهی متفاوت را در پیش بگیریم.»

پرایس افزود: «بحث درباره چند هفته است و قطعا بحث چند ماه مطرح نیست.»

از سوی دیگر، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، در توییتی نوشت: «برداشت من این است که هر وقت توافق احیا شود، ایران و آمریکا با هم بر سر میز نشست کمیسیون مشترک برجام خواهند نشست، تحریم‌ها لغو خواهند شد و ایالات‌متحده به جایگاه خود به عنوان عضوی از برجام بازخواهد گشت.»

پیشتر در روز پنج‌شنبه، اولیانوف در توییتی خبر داده بود که در دیدار با نماینده عربستان سعودی در سازمان‌های بین‌المللی در وین، او را در جریان وضعیت مذاکرات احیای برجام قرار داده است.

در همین حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در مصاحبه با الجزیره گفت که اگر قدرت‌های غربی در مذاکرات هسته‌ای همه تحریم‌های مندرج در برجام و تحریم‌هایی که در زمان دونالد ترامپ علیه ایران اعمال شده را لغو کنند، رسیدن به توافق هسته‌ای امکان پذیر خواهد بود.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی همچنین در توییتی نوشت که مذاکرات وین در مسير طبيعی و خوب جریان دارد.

او افزود: «ابتکارات طرف ایرانی این فضا را رقم زده است. اکنون این طرف غربی است که باید نشان دهد آیا حسن نیت و اراده جدی برای توافق خوب دارد.»

با این حال، جروزلم پست با اشاره به احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین، به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که برداشت کنونی در اسرائیل این است که اگر روسیه به اوکراین حمله کند، این امر به شدت می‌تواند بر چگونگی رویکرد آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران تاثیر بگذارد و ممکن است واشینگتن عجولانه به توافقی برسد که اسرائیل با آن مخالف باشد.

تازه‌ترین خبرها

امروز
جهان‌نما
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید