ادامه حملات راکتی و پهپادی به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکا در بغداد

۱۴۰۰/۱۰/۱۵

منابع عراقی از چند حمله راکتی به نزدیکی پایگاه‌های نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی در بغداد خبر دادند و گفتند که چهارشنبه شب پدافند عراق نیز یک پهپاد درحال نزدیک شدن پایگاه عین‌الاسد را رهگیری کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نظامی عراقی گزارش داد که روز چهارشنبه چند راکت کاتیوشا به پایگاه‌های نظامی محل استقرار نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد و در غرب این شهر اصابت کردند.

در بیانیه ارتش عراق آمده است که یک موشک‌انداز و یک راکت در منطقه «الجهاد» در نزدیکی فرودگاه بغداد پیدا شده است.

یک مقام ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا نیز به رویترز گفت که پنج راکت در نزدیکی پایگاه هوایی عین‌الاسد محل استقرار نیروهای این ائتلاف در غرب بغداد فرود آمد اما هیچ تلفاتی نداشت.

این مقام ائتلاف بین‌المللی افزود که نزدیک‌ترین محل اصابت راکت‌ها، در حدود ۲ کیلومتر از پایگاه عین‌الاسد بوده است.

منابع امنیتی عراقی اعلام کرد که هیچ کدام از حمله‌ها خسارت یا تلفات جانی نداشته است و ارتش عراق نیز گفت که عملیات جست‌وجو را پس از آنکه «عناصر غیرقانونی» پنج راکت به نزدیکی پایگاه عین‌الاسد شلیک کردند، آغاز کرده است.

در همین حال، چهارشنبه شب نیز خبرگزاری رسمی عراق گزارش داد که پدافند هوایی این کشور یک پهپاد ناشناس را در حال نزدیک شدن به پایگاه هوایی عین‌الاسد، محل استقرار نیروهای آمریکایی، رهگیری کرده است.

طی روزهای اخیر پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه چندین بار مورد حمله قرار گرفتند.

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران را مسئول این حملات خواند.

جان برنان، فرمانده این نیروها، گفت این ائتلاف «همچنان شاهد تهدیدات علیه نیروهای ما در عراق و سوریه از سوی گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران است.»

از سوی دیگر، رسانه‌های نزدیک به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران نیز اعلام کردند که گروه «قاصم الجبارین» در بیانیه‌ای مسئولیت حمله به پایگاه هوایی عین‌الاسد را برعهده گرفته است.

این گروه در کنار کتائب حزب‌الله، عصائب اهل‌الحق و گردان‌های ابوالفضل العباس از گروه‌های نزدیک به ایران در عراق است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، نیز روز سه‌شنبه گفت که حملات چند روز اخیر به محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه با حملاتی که ما از شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه دیده‌ایم، مطابقت دارد.

سخنگوی پنتاگون افزود که ما این تهدیدات را جدی می‌گیریم و نیروهای آمریکا در عراق و سوریه حق دفاع از خود را دارند.

خلاصه خبرها
مستند - رودهای مقدس
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید