مذاکرات برجام: سفر مقام کره جنوبی به وین؛ شنیده‌ها از دیدار مالی با دیپلمات‌های سعودی

۱۴۰۰/۱۰/۱۴

در حالی که کره جنوبی یکی از متحدان آمریکا و شریک اقتصادی پیشین ایران به مذاکرات وین برای احیای برجام پیوسته است، خبرگزاری ایرنا بر اساس شنیده‌ها از تشکیل یک جلسه در وین میان مذاکره‌کنندگان آمریکایی و اروپایی با دیپلمات‌های عربستان سعودی خبر داده است.

ایرنا روز سه‌شنبه ۱۴ دی با استناد به شنیده‌ها نوشت که رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با دیپلمات‌های عربستان سعودی در وین دیدار کرده است. بنابراین گزارش «طبق شنیده‌ها این دیدار در هتل ماریوت که عموما جلسات هیات آمریکایی با گروه ۱+۴ برگزار می‌شود صورت گرفته و نمایندگان سه کشور اروپایی نیز در این جلسه حضور داشتند.»

ایرنا همچنین از دیدار رابرت مالی با چوی جونگ-کان معاون اول وزیر خارجه کره جنوبی در وین خبر داد.

پیش از آن خبرگزاری یونهاپ کره‌ جنوبی روز سه‌شنبه از سفر معاون اول وزیر خارجه این کشور به وین، محل مذاکرات احیای برجام خبر داده و نوشته بود او قرار است با نمایندگان کشورهای مذاکره‌کننده دیدار کند.

همزمان وزارت خارجه کره جنوبی با انتشار بیانیه‌ای، هدف از سفر هیات کره‌ جنوبی به وینرا «بررسی راه‌‌های حل و فصل موضوع دارایی‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی در حاشیه مذاکرات احیای برجام، از طریق رایزنی با ایران و همچنین هماهنگی و ارتباط نزدیک با آمریکا، اتحادیه اروپا و سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا» اعلام کرد.

وزارت خارجه کره جنوبی همچنین بار دیگر بر تداوم «حمایت دیپلماتیک خود از احیای برجام، با هدف تقویت همکاری کره جنوبی و آمریکا در حفظ رژیم منع اشاعه سلاح هسته‌ای و همچنین تقویت روابط بین سئول و تهران» تاکید کرد.

اکنون چندین میلیارد دلار پول نفت ایران که به کره جنوبی فروخته شده، به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، در سئول بلوکه شده است.

همچنین میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای وین روز سه‌شنبه در توئیتی از دیدار با علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی در این مذاکرات خبر داد و نوشت: «ما در مورد مسائل حل نشده اصلی که باید در جریان مذاکرات وین حل و فصل شوند، بحث کردیم.»

اولیانوف همچنین در توئیت دیگری از دیدار با انریکه مورا هماهنگ‌کننده مذاکرات وین خبر داد که در آن درباره «وضعیت کنونی امور و راه‌های پیش‌رو تبادل نظر» شد.

این در حالی است که خارج از وین نیز گفت‌وگوها درباره احیای برجام ادامه دارد.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه با نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل درباره مذاکرات وین و برخی دیگر مسائل تلفنی گفت‌وگو کرد.

به گزارش جروزالم پست، دو نخست وزیر در این گفت‌وگو بر لزوم هماهنگی میان بریتانیا و اسرائیل برای دستیابی به اهداف و منافع مشترک تاکید کردند.

همزمان لائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل در واکنش به توییت همتای ایرانی خود به فارسی نوشت: «رژیم افراطی ایران تهدید به نابودی اسرائیل می‌کند، اما مثل همیشه در این نبرد شکست خواهد خورد.»

همزمان فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی در سفر به آتن، در یک نشست خبری مشترک با همتای یونانی‌اش بر حمایت ریاض از تلاش‌های‌ بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تاکید کرد.

وزیر خارجه عربستان سعودی گفت: «تخلفات ایران با آنچه تهران در مورد ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود اعلام می‌کند، در تضاد است.»

خلاصه خبرها
گفت‌وگوی ویژه
مستند: ولِ مست

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید