مقام‌های آفریقای جنوبی: موج اومیکرون در کشور ما در حال فروکش کردن است

۱۴۰۰/۱۰/۱۰

مقام‌های آفریقای جنوبی اعلام کردند به نظر می‌رسد اوج‌گیری موج چهارم کرونا در این کشور که به دلیل شیوع سویه اومیکرون بوده، تمام شده است.

به گفته آنها، در این موج تنها «افزایش اندکی» در آمار جان‌باختگان که در مقایسه با اوج‌های قبلی کمتر بود، بروز کرده است.

بر اساس آمار، تعداد ابتلا به کرونا حدود ۳۰ درصد در هفته منتهی به چهارم دی در مقایسه با هفته پیش از آن، کاهش یافته و به کمتر از ۹۰ هزار مورد رسیده است.

پیشتر پژوهش‌هایی مبنی بر خفیف‌‌تر بودن سویه اومیکرون در آفریقای جنوبی نسبت به سویه‌های دیگر به‌رغم بسیار مسری بودن آن، منتشر شده بود.

گزارش‌ها با تکیه بر تحقیق پژوهشگران در آفریقای جنوبی نشان می‌داد شمار موارد بستری در بیمارستان در اثر ابتلا سویه اومیکرون ۷۰ تا ۸۰ درصد کمتر از باقی سویه‌ها تخمین زده می‌شود.

انتشار پژوهش دیگری از محققان دانشگاه ادینبرا در اسکاتلند هم نشان داد که احتمال بستری مبتلایان در اثر ابتلا به این سویه تا دوسوم، حدودا ۶۰ درصد، کمتر از دیگر سویه‌هاست.

با این حال، جان نکنگاسانگ، رییس مرکز مهار و پیشگیری از بیماری‌های آفریقا روز دوم دی هشدار داد که نتایج مختص به این کشور نباید برای دیگر کشورها ملاک قرار داده شود.

سلیم عبدالکریم، دانشمند برجسته در حوزه بیماری‌های عفونی در آفریقای جنوبی نیز به واشینگتن پست گفت که مبتلایان به سویه اومیکرون در این کشور احتمالا از ابتلای پیشین به سویه‌های دیگر کوویدـ۱۹ پادتن‌های قوی داشته‌اند، چرا که ۷۰ درصد ساکنان این کشور پیش‌تر با سویه‌هایی غیر از سویه اومیکرون به کرونا مبتلا شده بودند.

نکنگاسانگ اشاره کرد که آفریقای جنوبی جمعیت نسبتا جوانی دارد و میانگین سنی آن ۲۸ سال است، در حالی که به‌عنوان مثال، این میانگین برای ایالات متحده ۳۸ سال است.

بسیاری از کشورهای درگیر با شیوع سویه اومیکرون نگران افزایش مرگ و میر و تحمیل بار سنگین بر سیستم بهداشت و درمان خود هستند.

ایران ۱۴۰۰
خلاصه خبرها
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید