نماینده روسیه: در مذاکرات وین نقش فعالی داریم اما صحبت علنی از آن مناسب نیست

۱۴۰۰/۱۰/۹

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، در پاسخ به سوال ایران‌اینترنشنال گفت کشورش نقش فعالی در مذاکرات دارد اما در جریان گفت‌وگوهایی این چنین حساس، صحبت از آن به طورعلنی مناسب نیست.

اولیانوف روز پنجشنبه به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفت: «ما کار زیادی انجام می‌دهیم و مشارکت مثبتی داریم. همتایان ما در این گفت‌وگوها به این نکته اذعان دارند. همانطور که ما هم تلاش‌های آنها را ارج می گذاریم.»

او همچنین گفت که در دیدار آتی ولادیمیر پوتین با ابراهیم رئیسی قطعا برنامه هسته‌ای ایران عمیقا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مقام‌های جمهوری اسلامی خبر داده‌اند که ابراهیم رئیسی اوایل سال میلادی جدید به مسکو سفر خواهد کرد.

نماینده روسیه در مذاکرات وین همچنین گفت که ایران، روسیه و اروپا در تلاش برای یافتن نوعی ضمانت درباره حفظ توافق احتمالی و موضوعات دیگر هستند اما در یک مذاکرات چندجانبه هیچ‌کس نمی تواند انتظار داشته باشد مواضعش از سوی دیگران بدون تغییر پذیرفته شود.

به گفته اولیانوف، چندین موضوع سیاسی و فنی، با اهمیت زیاد، همچنان در مذاکرات مورد اختلاف است، اما برای اولین بار «حتی آنهایی از ما که بدبین بودند هم اذعان دارند پیشرفت‌هایی حاصل شده اما خجالت می‌کشند که این موضوع را علنی بیان کنند».

روز پنجشنبه و همزمان با روزهای پایانی سال میلادی، گفت‌وگوهای وین برای سه روز متوقف شد و علی باقری، رییس هیات ایرانی در این مذاکرات، پیش از بازگشت به تهران گفت در دور هشتم مذاکرات تمرکز اصلی بر «لغو تحریم‌ها» بود و «پیشرفت‌های به نسبت خوبی» درباره لغو تحریم‌ها رخ داد.

اخبار
مستند - گذر از آند
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید