بایدن و پوتین احتمالا در تماس پنج‌شنبه خود درباره مذاکرات هسته‌ای ایران رایزنی می‌کنند

۱۴۰۰/۱۰/۹

یک مقام ارشد کاخ سفید گفت که احتمال دارد روسای جمهوری آمریکا و روسیه در تماس تلفنی روز پنج‌شنبه خود درباره مذاکرات هسته‌ای ایران گفت‌وگو کنند.

این مقام کاخ سفید با اشاره به ادامه مذاکرات وین گفت که آمریکا با متحدان اروپایی خود و روسیه همکاری «نزدیک» و «سازنده» دارد.

همزمان در روز چهارشنبه، کاخ سفید و کرملین اعلام کرده بودند که جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز پنج‌شنبه با همتای روسی خود ولادیمیر پوتین گفت‌وگوی تلفنی خواهد داشت و دو طرف در این گفت‌وگو طیف گسترده‌ای از موضوعات، از جمله تعاملات دیپلماتیک پیش‌رو را بررسی می‌کنند.

تماس روسای جمهوری آمریکا و روسیه در حالی صورت خواهد گرفت که روز چهارشنبه وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در تماسی تلفنی درباره نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران در شرایطی که فرصت برای احیای برجام رو به پایان است، گفت‌وگو کردند.

پیشتر نیز در نیمه آذر ماه، بایدن و پوتین در تماس ویدیویی علاوه بر موضوعات مختلف بین‌المللی درباره ایران نیز گفت‌وگوی مفصلی داشتند و درباره نگرانی‌ها از اقدامات ایران در پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای و تهدیدی که برای صلح و امنیت منطقه ایجاد می‌کند، صحبت کردند.

در دیدار مجازی پیشین، پوتین در گفت‌وگو با جو بایدن تاکید کرده بود که توافق‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران باید به همان گونه‌ای که از ابتدا در مورد آنها توافق شده بود به اجرا درآیند.

به گفته جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روسیه پیشتر نیز در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای تهیه برجام همکاری نزدیکی با آمریکا داشت و اکنون نیز دو کشور به تماس‌های نزدیک خود برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهند.

از سوی دیگر، روسای جمهوری آمریکا و روسیه قصد دارند در تماس پنج‌شنبه خود درباره تنش‌های کنونی روسیه و اوکراین گفت‌وگو کنند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای با اشاره به ادامه تلاش‌های دولت بایدن برای تعامل دیپلماتیک گسترده با متحدان اروپایی واشینگتن و ناتو برای یافتن رویکردی مشترک برای مقابله با افزایش حضور نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین، خاطرنشان کرد که مقام‌های آمریکایی در همین راستا رایزنی‌های گسترده‌ای با همتایان اروپایی خود انجام داده‌اند.

شاهد تاریخ
فردا
امروز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید