روزنامه هاآرتص اسرائیل: کانتینر‌ سلاح‌های ایرانی هدف حمله هوایی به بندر لاذقیه بود

۱۴۰۰/۱۰/۷

روزنامه هاآرتص اسرائیل به نقل از دو منبع نوشت کانتینرهای حاوی سلاح‌های ایرانی هدف حمله هوایی به بندر لاذقیه سوریه بود. دمشق، اسرائیل را مسئول این حمله اعلام کرده است.

حمله روز سه‌شنب هفتم دی‌ماه، دومین حمله منتسب به اسرائیل علیه اهدافی در بندر لاذقیه طی یک‌ماه اخیر است و مقام‌ها می‌گویند که خسارت بیشتری نسبت به حمله قبلی در شانزدهم آذر برجای گذاشته است.

دید‌ه‌بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان حکومت اسد بعد از حمله شانزدهم آذر هم اعلام کرده بود که هدف حمله یک محموله تسلیحاتی ایرانی ذخیره شده در این بندر بوده است.

هاآرتص درباره حمله روز هفتم دی‌ماه هم به نقل از یکی از منابع خود نوشت که «انفجارها و آتش سوزی‌های بزرگ» در حمله روز سه‌شنبه  «ناشی از انفجار مهمات ذخیره شده در یک انبار نزدیک به محموله های تجاری» بوده است.

این روزنامه همچنین به نقل از یک منبع سوری که او را آشنا با تحرکات نظامی ایران در سوریه معرفی کرده، نوشته که تهران در ماه‌های اخیر برای پرهیز از مواجه شدن با حملات شدید اسرائیل در شرق سوریه، سلاح‌های خود را  از طریق دریا منتقل کرده است.

هاآرتص بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق‌بشر نوشته این بیست و نهمین بار است که اسرائیل در سال ۲۰۲۱ به اهدافی در سوریه حمله می کند و نسبت به ۳۹ حمله در سال ۲۰۲۰ بیشترین حملات از زمان آغاز جنگ در سال ۲۰۱۱ به شمار می‌رود.

به گفته این سازمان، ۱۳۰ نفر در حملات منتسب به اسرائیل کشته شده‌اند که پنج نفر از آنان غیرنظامی بوده است.

دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه همچنین اعلام کرده نزدیک به نیمی از کشته‌شدگان وابسته به شبه نظامیان تحت حمایت ایران بودند.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، سه هفته پیش و به دنبال انتشار خبر حمله اول به بندر لاذقیه، گفت که کشورش لحظه‌ای مبارزه با «نیروهای شرور» در منطقه را متوقف نمی‌کند.


پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
بوم و گِل - فصل چهارم
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید