آغاز دور جدید مذاکرات احیای برجام؛ نماینده ویژه آمریکا: ایران با آتش بازی می‌کند

۱۴۰۰/۱۰/۶

در حالی که دور جدید مذاکرات وین برای احیای برجام آغاز شده، وزیر خارجه ایران از «اولویت‌های» تهران گفته و لائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، هشدار داده کشورش می‌تواند مستقلا در برابر ایران اقدام کند.

دور هشتم مذاکرات وین شامگاه دوشنبه ششم دی در هتل کوبورگ با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام آغاز شد.

علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه وارد اتریش شد و پیش از آغاز نشست کمیسیون برجام در وین، با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، دیدار کرد.

باقری همچنین با مذاکره‌کنندگان فرانسوی، روسی و چینی دیدار کرد.

او در ویدیویی که خبرگزاری ایرنا منتشر کرده هم گفت به نتیجه مذاکرات وین خوش‌بین است.

همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات، مورا در کنفرانسی خبری گفت این گفت‌وگوها به طور موازی درباره لغو تحریم‌ها و همچنین تعهدات هسته‌ای ایران خواهد بود. پیشتر مقام‌های ایران و چین گفته بودند تحریم‌ها محور مذاکرات خواهند بود.

او افزود اگر در روزها و هفته‌های پیش رو سخت کار کنیم به نتیجه‌ای مثبت می‌‌رسیم.

خبرگزاری دولتی ایرنا هم گزارش داد باقری کنی در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین بر لزوم رفع تحریم‌ها و ارائه تضمین‌ «عینی و کافی» از سوی طرف مقابل و راستی‌آزمایی این اقدامات تاکید کرده و گفته هیات ایرانی برای تعامل جدی و پیشبرد گفت‌وگوها آمادگی کامل دارد.

به گزارش ایرنا، باقری کنی افزود قرار شده از صبح سه‌شنبه گفت‌وگوها با موضوع رفع تحریم‌ها و تاکید بر بررسی پیشنهادهای ایران در دو زمینه راستی‌آزمایی و تضمین‌ها آغاز شود و در ادامه مسائل و موضوعات مرتبط با تحریم‌های مالی و بانکی مورد بررسی در نشست کارگروه‌های مشترک بین نمایندگان ایران و ۱+۴ قرار بگیرد.

ایران در این مذاکرات به طور مستقیم با پنج کشور بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه بر سر برنامه اتمی خود مذاکره می‌کند و مذاکره‌کنندگان آمریکایی نیز به طور غیرمستقیم با نمایندگان جمهوری اسلامی در تماسند.

کمی پیش از آغاز مذاکرات دوشنبه، مقام‌های جمهوری اسلامی در ایران خطوطی را به عنوان اولویت خود در این مذاکرات مطرح کردند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی به خبرنگاران گفت «بحث تضمین و راستی‌آزمایی» از محورهای گفت‌وگوهای دوشنبه است.

او اضافه کرد: «مهم‌ترین مساله برای ما این است که به نقطه‌ای برسیم که اولا نفت ایران به آسانی و بدون هیچ مرزی فروخته شود و پول نفت به صورت ارزی در حساب‌های بانکی ایران وارد شود و ما از همه مزایای اقتصادی در بخش‌های مختلف استفاده کنیم.»

همچنین سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در اظهارات جداگانه، هرگونه تعیین ضرب‌الاجل از سوی طرفین مقابل ایران در گفت‌وگوهای وین را رد کرد.

خطیب‌زاده همچون امیرعبداللهیان بر «دو سند جدید» که حاصل دور هفتم مذاکرات است تاکید کردند و گفتند که گفت‌وگوهای جدید با این سندهای جدید آغاز می‌شود و سندی که حاصل دور ششم مذاکرات بود، کنار می‌رود.

هشدارهای آمریکا و اسرائیل پیش از آغاز دور جدید مذاکرات

اما در مقابل، رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگو با نشریه نیویورکر که روز دوشنبه منتشر شد، گفت: «ما با توافقی بدتر موافقت نمی‌کنیم زیرا ایران برنامه هسته‌ای خود را توسعه داده است.»
مالی با اشاره به توسعه فعالیت‌های اتمی ایران در نقض برجام افزود آنها با این پیشرفت‌ها به تدریج برجام را از منافع عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای خالی می‌کنند. به گفته او، به زودی در یک مرحله تلاش برای احیای برجام مانند تلاش برای «احیای یک جسد» است.

نماینده ویژه آمریکا با اشاره به اینکه «شاهد گسترش برنامه اتمی ایران بوده‌ایم. شاهد بوده‌ایم که تهران در فعالیت‌های منطقه‌ای خود متخاصم‌تر و خشن‌تر شده است» هشدار داد: «آنها اشتباه محاسباتی می‌کنند و با آتش بازی می‌کنند.»

او ادامه داد: «آمریکا و کشورهای منطقه نگران میزان ارائه تسلیحات پیشرفته ایران به نیروهای نیابتی خود هستند.» این مقام ارشد آمریکایی گفت باید با اقدامات ایران در منطقه در آینده نه چندان دور برخورد کرد.

مالی همچنین تاکید کرد: « ایران ثابت کرده از برنامه موشک‌های بالستیک خود به عنوان ابزاری برای ناگزیر کردن یا تهدید همسایه‌هایش استفاده می‌کند.»

وزیر خارجه اسرائیل هم در آستانه دور هشتم مذاکرات وین درباره احیای برجام بار دیگر تاکید کرد این کشور هرگز اجازه نخواهد داد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دسترسی یابد و اسرائیل آماده است به تنهایی در برابر ایران اقدام کند.

او گفت: «مطمئنا ما ترجیح می‌دهیم از طریق همکاری بین‌المللی اقدام کنیم، اما در صورت لزوم خودمان از خودمان دفاع خواهیم کرد.»

لاپید همچنین اضافه کرد او به متحدان اسرائیل اطلاعاتی داده که نشان می‌دهد ایران به «طور سازمان‌یافته در حال فریب دادن جهان است».

اخبار
مرور مطبوعات
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید