هشدار عفو بین‌الملل درباره احتمال اعدام قریب‌الوقوع حسین شهبازی، کودک‌مجرم

۱۴۰۰/۱۰/۴

سازمان عفو بین‌الملل و سازمان حقوق بشر ایران اعلام کردند که حسین شهبازی، کودک-مجرمی که دادگاه او را به قتل در ۱۷ سالگی محکوم متهم کرده، در خطر اعدام قرار دارد و مقامات ایران باید بلافاصله برنامه اعدام او را متوقف کنند.

شهبازی که اکنون ۲۰ سال دارد در دی ماه ۹۷ به اتهام قتل همکلاسی خود در یک درگیری با چاقو به اعدام محکوم شد.

به گفته عفو بین‌الملل، اعترافات او «از طریق شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها» گرفته شده است.

این سازمان و همچنین سازمان حقوق بشر ایران خبر داده‌اند که شهبازی شامگاه جمعه از زندان مرکزی شیراز برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده است.

این برای چهارمین بار در سال جاری است که حسین شهبازی برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل ‌شده است.

پیش از این نهادهای حقوق بشری بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند اعدام افرادی که در سنین زیر ۱۸ سالگی مرتکب جرم شده‌اند را متوقف کند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، در سال‌ گذشته میلادی دست‌کم چهار کودک‌مجرم در ایران اعدام شدند و جمهوری اسلامی ایران مسئول ۷۰ درصد از اعدام‌های کودکان طی سه دهه اخیر در دنیا بوده است.

این سازمان یادآوری کرد که مجازات اعدام علیه افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال بوده‌اند در قوانین بین‌المللی مطلقا ممنوع شده و این اقدام نقض فاحش حقوق کودک و تعهدات بین‌المللی کشور ایران است.

با این حال کاظم غریب‌آبادی، معاون بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، چند روز پیش ۲۶ آذر گفته بود: «هیچ تعهد بین‌المللی الزام‌آوری وجود ندارد که افراد زیر ۱۸ سال مجازات اعدام دریافت نکنند.» عفو بین الملل این سخنان غریب آبادی را «منزجرکننده» خواند.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید