تهدید صدها معلم همزمان با سومین تجمع سراسری؛ هجوم نیروهای امنیتی به معلمان در شیراز

۱۴۰۰/۱۰/۲

همزمان با تجمع سراسری معلمان در بیش از ۱۰۰ شهر ایران، گزارش‌هایی درباره تهدید صدها نفر از فعالان صنفی و معلمان و جو امنیتی در تهران و شیراز منتشر شده است.

سومین تجمع سراسری معلمان ایران در دو ماه اخیر در اعتراض به «سرهم بندی» لایحه رتبه‌بندی معلمان و اجرا نشدن طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان روز پنجشنبه دوم دی در شهرهای مختلف ایران برگزار شد و تجمع‌کنندگان در شهرهای مختلف با سردادن شعارهایی خواستار آزادی معلمان زندانی شدند.

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان گفت که نیروهای امنیتی اجازه تجمع در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران را ندادند و معلمان در خیابان‌های اطراف تجمع و تعدادی از معلمان زن در میدان بهارستان تحصن کردند.

به گفته حبیبی، نیروهای امنیتی در شیراز مانع رسیدن معلمان به اداره کل آموزش و پرورش استان فارس شدند و درگیری محدودی نیز در این شهر رخ داده، اما هیچ معلمی بازداشت نشده است.

ویدیویی از تلاش یک مامور نیروی انتظامی برای بازداشت یک معلم در شیراز و ممانعت دیگر معلمان منتشر شده است.

ویدیویی که به دست ایران اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد در طول اعتراضات در شیراز، این مامور نیروی انتظامی ضمن حمله به معلمان معترض آن‌ها را «مریض» خطاب می‌کند.ویدیوی دیگر رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد یک معلم معترض در شیراز در جریان تجمع سراسری فرهنگیان از جو امنیتی در این شهر خبر می‌دهد و می‌گوید: «ما معلم‌ها پیروز و محکم ایستادیم و از هیچ چیز هم نمی‌ترسیم.»

محمد حبیبی همچنین در توییتر خود خبر داد که بیش از ۱۰۰ نفر از فعالان صنفی معلمان در روزهای گذشته به نهادهای امنیتی احضار و تهدید شده بودند تا تجمع روز پنجشنبه را لغو کنند.

تصاویری از ارسال پیامک تهدید به تعدادی از معلمان در استان فارس هم منتشر شده است.

تجمع روز پنجشنبه در پاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برگزار شد و تصاویر و ویدیوهایی از تجمعات شهرهای مختلف منتشر شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در قطعنامه پایانی این تجمع مصوبه مجلس درباره لایحه رتبه بندی معلمان را «سرهم بندی» خواند و اعلام کرد: «دولت مدعی شده است که همین لایحه ناقص و تحمیلی را هم در سال ۱۴۰۰ اجرا نخواهد کرد.»

لایحه رتبه‌بندی معلمان روز ۲۴ آذر در مجلس تصویب شد، اما پس از تصویب آن حسین عرب اسدی، معاون رییس سازمان امور استخدامی ایران، گفت: «بار مالی اجرای رتبه‌بندی معلمان برای سال جاری دیده نشده و دولت برای ۱۴۰۰۰ اعتباری ندارد که تامین کند.»

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، پیش از این اعلام کرده بود که دولت ۲۵ هزار میلیارد تومان در سال برای اجرای این لایحه اختصاص داده و مجلس نمی‌تواند به این مبلغ رقمی را اضافه کند.

تجمع سراسری معلمان در ۱۱ و ۲۲ آذر نیز برگزار شده بود و همچنین معلمان در روزهای ۲۰ و ۲۱ آذر تحصن کرده بودند.

از جمله خواسته‌های مطرح شده در قطعنامه تجمع سراسری روز پنجشنبه می‌توان به آزادی یعقوب یزدانی،محمدرضا رمضان‌زاده، مهدی فتحی و محمد فلاحی، معلمان زندانی و لغو حکم‌های صادر شده و مختومه شدن پرونده تعدادی از معلمان از جمله اسماعیل عبدی، محمد فلاحی، عزیز قاسم زاده، لطیف روزیخواه، محمود ملاکی، علی‌اصغر امیرزادگان اشاره کرد.

در قطعنامه تجمع سراسری معلمان همچنین اعلام شده که «سناریوسازی به شیوه کیهان برای مقهور کردن و امنیتی کردن مطالبات صنفی راه به جایی نخواهد برد.»

روزنامه کیهان روز ۲۴ آذر در انتقاد از تجمع معلمان و گروه‌های دیگر مانند کشاورزان نوشته بود: «مسئولیت انحراف این تجمعات و موج‌سواری دشمنان کلیت ملت ایران با کیست؟»

در همین حال روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران، نیز در شماره روز پنجشنبه خود در یادداشتی از اینکه ۷۲ درصد از افزایش بودجه ۱۴۰۱ آموزش و پرورش برای حقوق و دستمزد هزینه می‌شود، انتقاد کرد.

پیشتر، «آموزش بین‌الملل و سازمان های عضو آن» در حمایت از کارگران در ایران در بیانیه‌ای خواستار آزادی معلمان زندانی شد و از دولت ایران خواست که به معلمان اجازه دهد بدون ترس از خشونت از حق خود برای درخواست حقوق عادلانه استفاده کنند.

خبر ورزشی
ایران ۱۴۰۰
مستند کوتاه: آلبر کامو، نماد شورش

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید