سریلانکا به جای پرداخت بدهی نفتی ۲۵۱ میلیون دلاری، به ایران چای می‌فرستد

۱۴۰۰/۱۰/۱

رامش پاتیرانا، وزیر مزارع سریلانکا، اعلام کرد این کشور قصد دارد بدهی نفتی ۲۵۱ میلیون دلاری خود به ایران را با ارسال محموله‌های چای به این کشور تسویه کند. مقام‌های ایران هم این خبر را تایید کرده‌اند.

پاتیرانا روز چهارشنبه اول دی به رویترز گفت سریلانکا قصد دارد از ماه ژانویه ارسال ماهانه پنج میلیون دلار چای به ایران را آغاز کند.

بدهی سریلانکا به ایران مربوط به خرید نفت ایران طی چهار سال گذشته است.

رویترز نوشت سریلانکا باید در سال آینده حدود ۴.۵ میلیارد دلار از بدهی‌های خود را بازپرداخت کند که با ۵۰۰ میلیون دلار اوراق قرضه دولتی بین‌المللی در ماه ژانویه آغاز می‌شود.

اما بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی این کشور، ذخایر ارزی خارجی سریلانکا در پایان نوامبر به ۱.۶ میلیارد دلار کاهش یافت.

سریلانکا سالانه حدود ۳۴۰ میلیون کیلوگرم چای تولید می‌کند و سال گذشته ۲۶۵.۵ میلیون کیلوگرم چای صادر کرد که با درآمد ۱.۲۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به بزرگترین محصول درآمدزای ارزی در این کشور تبدیل شد.

پیشتر، علیرضا پیمان‌پاک، رییس سازمان توسعه تجارت ایران با تایید این تهاتر گفته بود: «از حدود ۹ سال پیش، حدود ۲۵۰ میلیون دلار پول حاصل از صادرات نفت ایران به سریلانکا بلوکه شده بود.»

او ادامه داد: «در مذاکرات اخیر به راه حلی مکتوب رسیدیم تا این پول و سود آن در سال‌های گذشته در قالب کالاهایی مانند چای به ایران بازگردد.»

در شرایط تحریم‌های بین‌المللی بر بانک‌های ایران، دولت ابراهیم رئیسی بر تهاتر نفت در برابر کالا تاکید دارد.

پیش از این، حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در این زمینه گفته بود: «در واقع دست پایین هستیم و باید امتیاز بدهیم. یعنی هر کالایی با هر قیمتی به ما تحویل دهند، باید بپذیریم.»

گفت‌وگوی ویژه
اخبار
مرور مطبوعات

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید