نماینده ویژه آمریکا در امور ایران: برای احیای برجام فقط چند هفته فرصت داریم

۱۴۰۰/۱۰/۱

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در حال نزدیک شدن به قابلیتی است که بتواند در آینده نزدیک سلاح هسته‌ای بسازد، هشدار داد برای احیای توافق هسته‌ای ایران تنها چند هفته فرصت باقی مانده است.

مالی در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت: «اگر آنها با سرعت کنونی ادامه دهند، فقط چند هفته فرصت داریم و نه بیشتر. در چنین نقطه‌ای، نتیجه‌گیری این خواهد شد که توافقی نمانده که بخواهد احیا شود.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران افزود: «در آینده‌ای نزدیک، ناچار می‌شویم نتیجه‌گیری کنیم که دیگر برجام در کار نیست و باید برای یک توافق کاملا متفاوت مذاکره کنیم و قطعا وارد دوره‌ای از بحران‌ فزاینده شویم.»

در همین حال، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در نشست خبری روز سه‌شنبه خود از ارائه یک چارچوب زمانی مشخص درباره مذاکرات هسته‌ای ایران خودداری کرد و در عین حال گفت که فرصت برای احیای برجام «بسیار، بسیار، بسیار کوتاه» می‌شود.

بلینکن خروج ایالات متحده از برجام را «بدترین تصمیم سیاست خارجی آمریکا در یک دهه گذشته» خواند و گفت بر خلاف آنکه قرار بود آمریکا با خروج از برجام فشارها را بر ایران زیاد کند به یک توافق قوی‌تر برسد، تهران از محدودیت‌های برجام عبور کرده و در منطقه هم اقدامات خصمانه‌تری انجام می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ما همچنان در اینکه ببینیم آیا می‌توانیم برنامه هسته‌ای ایران را به همان جعبه‌ای که بود برگردانیم نفع بزرگی داریم، اما اگر به دلیل عدم حسن نیت ایران، نتوانیم این کار را انجام دهیم، فعالانه به دنبال گزینه‌ها و راه‌های جایگزین هستیم.»

از سوی دیگر، اسحاق هرتزوگ، رییس‌‌جمهوری اسرائیل، در دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا که به این کشور سفر کرده، با ابراز نگرانی از پیشروی ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای «تحت پوشش مذاکرات وین»، تاکید کرد که باید «به هر قیمتی» از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کرد.

رییس‌جمهوری اسرائیل گفت: «خاورمیانه به دو ائتلاف تقسیم شده است، ائتلاف کشورهای عربی و اسرائیل که به دنبال صلح و مقاومت در برابر ایران و ساختن جهانی بهتر برای شهروندان خود هستند و ائتلاف ترور ایران و نیروهای نیابتی‌اش که به دنبال بی‌ثبات کردن منطقه هستند.»

در همین حال، اسکات فرانکلین، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در توییتی نوشت: «ایران تهدید کرده اسرائیل را به آتش می‌کشد. دولت بایدن نباید با رهبران ایران مذاکره کند. در عوض ما باید برای متوقف کردن پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، آنها را تحریم کنیم.»

خبر ورزشی
اخبار
اقتصاد و بازار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید