رویترز: قاآنی رهبران گروه‌های شبه‌نظامی عراق را در پی حمله به اقامتگاه نخست‌وزیر سرزنش کرد

۱۴۰۰/۱۰/۱

خبرگزاری رویترز گزارش داد اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در جلسه‌ای در بغداد هادی العامری و قیس الخزعلی دو رهبر شبه‌نظامیان عراق را به دلیل عملکردشان پس از انتخابات پارلمانی اخیر در این کشور سرزنش کرد و از آنان خواست که نیروها و حامیان خود را تحت کنترل درآوردند.

رویترز روز چهارشنبه اول دی، در گزارشی به نقل از یک مقام شبه‌نظامی و همچنین دو سیاستمدار نزدیک به شبه‌نظامیان عراقی که در جریان این جلسه قرار گرفتند، نوشت این جلسه در دفتر یک سیاستمدار باسابقه مورد حمایت ایران در بغداد برگزار شد و یک تیم کوچک اسماعیل قاآنی را در این جلسه همراهی می‌کرد.

بر اساس این گزارش، قاآنی در این جلسه که کمی پس از حمله به اقامتگاه مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق برگزار شد، پیامی از ایران برای شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی داشت مبنی بر این که آنان باید نتیجه انتخابات اخیر پارلمانی عراق را بپذیرند.

در انتخابات اخیر پارلمانی عراق که روز دهم اکتبر برگزار شد، حزب مقتدا صدر روحانی شیعه مخالف نفوذ ایران برنده اصلی بود و حزب فتح وابسته به شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی ده‌ها کرسی را از دست دادند و شکست بزرگی را متحمل شد.

بر اساس گزارش رویترز، قاآنی در این جلسه رهبران شبه‌نظامیان شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی را متهم کرد پیامدهای انتخابات عراق را بد مدیریت می‌کنند و سیاست‌های خرد، قدرت اکثریت شیعه حاکم بر عراق را که از طریق آن جمهوری اسلامی در این کشور اعمال نفوذ می‌کند، تهدید می‌کند.

مقام شبه‌نظامی به رویترز گفت: «ایرانی‌ها عصبانی بودند. یکی از مقام‌های ایرانی پرسید آیا شما خواهان جنگ داخلی بین شیعیان هستید؟» این مقام شبه‌نظامی از افشای هویت مقام ایرانی که این سخنان را در جلسه گفته بود، خودداری کرد.

دولت جمهوری اسلامی حمله به اقامتگاه مصطفی الکاظمی را که به دنبال اعتراضات شبه‌نظامیان شیعی عراق به نتیجه انتخابات صورت گرفت، محکوم کرد. عامری نیز علنا این حمله را محکوم کرد اما خزعلی عوامل ناشناس را مقصر این حمله دانست.

بر اساس این گزارش، قاآنی با عبدالعزیز المحمداوی، رییس ستاد حشد شعبی نیز دیدار کرد و به او نیز همین پیام را داد: «شبه‌نظامیان را تحت کنترل بگیرید.»

به نوشته رویترز، کاظمی خود را با مقتدا صدر همسو کرده و حمله به اقامتگاه او تشدید چشم‌گیر تنش‌هایی بود که میان گروه‌های شیعی رقیب در ماه‌های اخیر در عراق ایجاد شده است.

این خبرگزاری تاکید کرد، در حالی که جمهوری اسلامی مشغول مذاکره غیرمستقیم با آمریکا درباره احیای برجام است، تنش‌ها میان شیعیان عراق برای مقام‌های تهران خوشایند نیست.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، متحدان نظامی و سیاسی تهران در عراق عمدتا به عنوان گروه‌های شبه‌نظامی با حمایت مالی و آموزش‌های ایران شکل گرفتند و بعدا شاخه‌های سیاسی خود را توسعه دادند.

آنان اکنون به عنوان گروه‌های نظامی-سیاسی بخش‌هایی از اقتصاد و نهادهای دولتی عراق را کنترل می‌کنند و مقامات عراقی می‌گویند این قدرت، برخی از رهبران شبه‌نظامی را جسور کرده تا مستقل‌تر از تهران عمل کنند.

رویترز ادامه داد که برخی از فرماندهان شبه‌نظامیان شیعی عراق به طور خصوصی شکایت می‌کنند که قاآنی برخلاف قاسم سلیمانی، فاقد تسلط به زبان عربی است.

این خبرگزاری به نقل از توبی داج، استاد مدرسه اقتصاد لندن نوشت مقام‌های جمهوری اسلامی به طور فزاینده‌ برای کنترل متحدانی که منافع خود را دارند، دچار مشکل می‌شوند.

خلاصه خبرها
امروز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید