دو مقام دولت بایدن: در صورت شکست دیپلماسی با ایران، آمریکا دنبال گزینه‌های دیگر خواهد بود

۱۴۰۰/۹/۳۰

دو مقام دولت آمریکا تاکید کردند که در صورت شکست دیپلماسی با ایران، ایالات متحده به دنبال گزینه‌های دیگر خواهد بود و تیم امنیت ملی بایدن در این مورد همکاری نزدیکی را با متحدان و شرکای آمریکا در جهان آغاز کرده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه ۲۹ آذرماه، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره احتمال بازنگشتن ایران به مذاکرات برجام در وین گفت دولت بایدن در صورت شکست دیپلماسی، به دنبال گزینه‌های دیگر خواهد بود.

ساکی افزود که جو بایدن از تیم امنیت ملی خود خواسته که در این مورد آماده باشند و رایزنی با گروهی از شرکای ایالات متحده در سراسر جهان در این باره، در جریان است.

همزمان ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز روز دوشنبه با اشاره به اینکه «اگر دیپلماسی با ایران به نتیجه نرسد ما در حال بررسی گزینه‌های دیگر هستیم تا آن را جایگزن کنیم» گفت: غیر از این ما در حال گفت‌وگو درباره این راه‌های جایگزین با ۱+۵ و دیگر شرکای آمریکا در «منطقه» و فراتر از آن هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره ثمر دادن یا ندادن مذاکرات وین و فرصت ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ایش در میانه این مذاکرات، گفت که سرعت مذاکرات و نحوه پیشرفت مذاکرات دلخواه نبوده است.

پرایس گفت که پذیرش وضعیتی که ایران در آن از یک طرف سر میز مذاکره بیاید و روند آن را کند و از طرف دیگر سرعت برنامه هسته‌ای‌ خود را در داخل کشور بالا ببرد برای ایالات متحده قابل‌قبول نیست.

پرایس افزود که آمریکا هنوز باور دارد که بازگشت به برجام ممکن است و این به‌نفع جامعه جهانی خواهد بود چرا که از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری خواهد کرد.

در همین حال کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای از سفر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به اسرائیل و کرانه باختری در هفته جاری، برای رایزنی درباره «تهدید ایران» و طیف گسترده‌ای از دیگر مسائل خبر داد.

سفیر مشاور امنیت ملی آمریکا به اسرائیل درحالی انجام می‌شود که بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، به تازگی گفت ایران در حال خریدن زمان است تا غرب را برای توافقی با محدودیت‌ هسته‌ای کمتر متقاعد کند.

اقتصاد و بازار
امروز
ایران ۱۴۰۰

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید