آغاز رزمایش سپاه همزمان با اظهارات اسرائیل درباره موقعیت ضعیف ایران در مذاکرات

دوشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۹

در میانه افزایش تنش‌ها بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی و همچنین اعلام آمادگی اسرائیل برای حمله نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران، عباس نیلفروشان معاون عملیات کل سپاه پاسداران از آغاز برگزاری یک رزمایش مشترک در سواحل خلیج فارس خبر داد.

نیلفروشان دوشنبه ۲۹ آذر به خبرنگاران گفت این رزمایش به مدت پنج روز در سواحل خلیج فارس، تنگه هرمز و منطقه عمومی استان‌های هرمزگان، بوشهر و خوزستان با حضور یگان‌هایی از نیرو‌های زمینی، دریایی و هوافضای سپاه پاسداران و همچنین برخی از یگان‌های بسیج برگزار می‌شود.

تنگه هرمز محل عبور حدود ۲۰ درصد نفت صادراتی جهان است و جمهوری اسلامی در گذشته بارها تهدیدهایی را درباره بستن این تنگه مطرح کرده است.

این فرمانده ارشد سپاه پاسداران افزود هدف این رزمایش مقابله با «تهدیدات متصور و جنگ‌های ترکیبی» است.

او ادامه داد: «تمرین مقابله با طیف‌های مختلف تهدید که دارای ویژگی‌های همزمانی، پیوستگی و درهم‌تنیدگی در حوزه‌های نرم، نیمه سخت و سخت هستند برای نخستین بار در این رزمایش عملیاتی خواهد شد.»

این رزمایش چند روز پس از توقف مذاکرات هسته‌ای در وین و همچنین در میانه اعلام آمادگی اسرائیل برای حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی برگزار می‌شود.

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه در پارلمان این کشور (کنست) گفت ایران با دست پر وارد مذاکرات وین نشده و در حال زمان خریدن است تا غرب را به توافقی با محدودیت‌ هسته‌ای کمتر متقاعد کند.

او ادامه داد وضعیت داخلی ایران فرصت‌هایی را برای جامعه جهانی ایجاد می‌کند و شهروندان این کشور در حال رنج دیدن از وضع نابسمان اقتصادی‌اند.

او تاکید کرد ممکن و ضروری است که به «استراتژی طفره‌ رفتن» ایران پایان داد.

جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های اخیر سرعت و میزان غنی‌سازی خود را افزایش داده و نگرانی‌های جهانی به ویژه در منطقه را برانگیخته است.

در این شرایط، مقام‌های اسرائیل بارها هشدار داده‌اند که آماده اقدام یکجانبه علیه برنامه هسته‌ای ایران هستند.

غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه پاسداران، روز دوشنبه در جمع فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در این رزمایش گفت هرگونه حمله احتمالی اسرائیل «بدون چراغ سبز و حمایت آمریکا امکان‌پذیر نیست».

او گفت در صورت چنین حمله‌ای، جمهوری اسلامی به «تمامی مراکز، پایگاه‌ها،‌ مسیر و فضای استفاده‌شده برای عبور و مرور مبداء تجاوز» حمله می‌کند.

بامداد دوشنبه ساکنان شهر بوشهر در جنوب ایران، از مشاهده نوری در آسمان و شنیدن صدای انفجاری مهیب در نزدیکی نیروگاه اتمی بوشهر خبر دادند.

اما محمدتقی ایرانی، معاون استاندار بوشهر، در واکنش به این گزارش‌های غیررسمی گفت این صدا مربوط به برگزاری این رزمایش بود.

این دومین بار طی کمتر از یک ماه گذشته است که صدای انفجار و سپس صدای شلیک ضدهوایی در نزدیکی تاسیسات اتمی ایران شنیده می‌شود.

روز سیزدهم آذر، رسانه‌های ایران از شنیدن صدای انفجار مهیب در نطنز خبر دادند و فرمانده پدافند هوایی این منطقه گفت صدای شنیده شده، ناشی از «آزمایش یکی از سامانه‌های موشکی منطقه» بود.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
خبرها
آستانه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید