دامپزشکی گیلان: شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان گیلان تایید شد

۱۴۰۰/۹/۲۸

سهراب عاقبتی، مدیرکل دامپزشکی گیلان، از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این استان خبر داد و گفت: به دنبال گزارشی مبنی بر تلفات طیور، نمونه‌‌برداری انجام و بروز آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گیلان تایید شد و تیم‌های واکنش سریع دامپزشکی به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.

عاقبتی همچنین افزود: در پی نخستین رخداد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ستاد استانی مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان گیلان به ریاست معاون سیاسی امنیتی استانداری تشکیل شد و اکیپ‌های واکنش سریع دامپزشکی گیلان نسبت به عملیات قرنطینه کانون شیوع ویروس اقدام کردند.

مدیرکل دامپزشکی گیلان درباره دلیل شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گفت: با توجه به شرایط اقلیمی استان گیلان که در مسیر پرندگان مهاجر بوده و همچنین وضعیت نگهداری طیور بومی در استان، شرایط برای گردش ویروس مهیا بوده است.

عاقبتی همچنین عنوان کرد که «شهروندان می‌توانند با خیال راحت گوشت مرغ مورد نیاز خود را که تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی کشتار، استحصال و بسته بندی می‌شود، تهیه و مصرف کنند.»

مدیرکل دامپزشکی گیلان در خصوص اطلاع‌رسانی به موقع برای کنترل این بیماری گفت: اطلاع رسانی به موقع تلفات با همکاری اکیب‌های مراقبت و پایش و همچنین در صورت وقوع بیماری، همکاری با اکیب‌های بهداشتی قرنطینه‌ای جهت معدوم‌سازی پرندگان در کانون بیماری، از ارکان مهم کنترل بیماری است.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید