آژانس توافق با ایران برای تعویض دوربین‌های تاسیسات کرج را تایید کرد

۱۴۰۰/۹/۲۴

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق با ایران برای تعویض دوربین‌های این نهاد در سایت کرج را تایید کرد. پیشتر، رسانه‌های ایران گزارش دادند که تهران در «اقدامی داوطلبانه» به آژانس اجازه داده دوربین‌های جدید در مجتمع تسا در کرج را به جای دوربین‌های آسیب‌دیده جایگزین کند.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس، روز چهارشنبه ۲۴ آذر اعلام کرد بر اساس توافق او با رییس سازمان انرژی اتمی ایران، در روزهای آینده دوربین‌های نظارتی جدید آژانس در کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ کرج نصب خواهند شد و همچنین دو طرف به همکاری درباره مسائل پادمانی باقیمانده ادامه می‌دهند.

گروسی گفت: «توافق با ایران برای جایگزینی دوربین‌های مداربسته در تاسیسات کرج یک تحول مهم برای راستی‌آزمایی و فعالیت‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران است. این ما را قادر می‌سازد تا تداوم دانش لازم را در این مرکز از سربگیریم.»

او اضافه کرد: «من صمیمانه امیدوارم بتوانیم به گفت‌وگوهای سازنده برای رسیدگی و حل و فصل همه مسائل پادمانی باقی‌مانده در ایران ادامه دهیم.»

بر اساس بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این سازمان و ایران همکاری درباره موضوعات پادمانی باقی‌مانده را با هدف حل و فصل آنها ادامه خواهند داد و برای این منظور، طرفین مجموعه‌ای از تبادل اطلاعات و ارزیابی‌ها از جمله از طریق نشست‌های کارشناسان را انجام خواهند داد.

ایران چه گزارش کرده بود؟

در گزارشی که رسانه‌های ایران پیش از اظهارات گروسی منتشر کردند، آمده است: «به دلیل اتمام بخش اصلی بررسی‌های قضایی-امنیتی بر روی دوربین‌های آسیب‌دیده و همچنین نظر به اقدام آژانس در محکوم کردن خرابکاری در مجتمع تسا و پذیرش بررسی فنی دوربین‌ها از سوی کارشناسان ایران قبل از نصب، ایران در اقدامی داوطلبانه اجازه جایگزینی دوربین‌های جدید به جای دوربین‌های آسیب‌دیده را به آژانس داده است.»

با این حال در این گزارش تاکید شده تصاویر ضبط‌شده با این دوربین‌ها مانند تصاویر دوربین‌های قبلی در اختیار آژانس قرار نخواهند گرفت و نزد سازمان انرژی اتمی ایران خواهند ماند.

در پی انتشار این گزارش، خبرگزاری ایلنا به نقل از یک «منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای» نوشت اقدام ایران برای اجازه نصب دوربین در سایت کرج داوطلبانه نبوده و طی مذاکراتی با آژانس مقرر شد تا در ازای محکومیت «اقدام تروریستی» در مجتمع کرج از سوی این نهاد، ایران اجازه نصب دوربین‌ها را بدهد.

پیش از اعلام این خبر، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفته بود: «شب گذشته (سه‌شنبه) به توافق خوبی با آژانس دست پیدا کردیم که می‌تواند برخی نگرانی‌های ادعایی درخصوص برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران را برطرف کرده و تداوم بیش از پیش همکاری‌های متقابل با آژانس را به دنبال داشته باشد.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی هم در مصاحبه با شبکه پرس‌تی‌وی تاکید کرده بود: «اختلافات بر سر مسائل دوجانبه میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کاهش یافته است و انتظار می‌رود دو طرف به زودی به توافق برسند.»

دسترسی به سایت کرج و تعویض دوربین‌های آسیب‌دیده آن یکی از موارد اختلاف میان ایران و آژانس بوده است.

دوم تیر ماه، نورنیوز از یک «اقدام خرابکارانه» علیه یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی خبر داد و نوشت این اقدام با «شکست» روبرو شد و «هیچ‌گونه خسارت مالی و جانی» نیز به ‌دنبال نداشت.

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران در مهرماه اسرائیل را به عنوان عامل این انفجار در مجتمع تاسیسات تولید سانتریفیوژ تسا در کرج متهم کرده و با اشاره به درخواست آژانس برای نصب دوربین‌های نظارتی در این مجتمع خواسته بود این سازمان ابتدا موضعش درباره این حمله را روشن کند

اسلامی با اشاره به این که تحقیقات درباره این انفجار از سوی دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد، اعلام کرده بود درباره جزئیات مهم این حادثه به نمایندگان آژانس در تهران و وین گفته شده است.

روز سه‌شنبه، گروسی اتمی هشدار داد محدودیت‌هایی که بازرسان این نهاد در ایران با مواجه‌اند، جهان را با تهدید یک «‌یک تصویر بسیار مبهم» از فعالیت‌های غنی‌سازی ایران روبرو می‌کند.

او در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت اگر ایران می‌خواهد «کشوری محترم در جامعه جهانی» باشد راهی برای «دور زدن» فعالیت بازرسان آژانس وجود ندارد.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید