ادامه تحصن سراسری معلمان؛شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان: با بازداشت بداقی مرعوب نمی شویم

۱۴۰۰/۹/۲۱

تحصن سراسری دو روزه معلمان روز یکشنبه ادامه یافت و شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به بازداشت رسول بداقی اعلام کرد که «معلمان مطالبه جو، مرعوب این برخوردها نخواهند شد.»

این گروه تاکید کرد که تحصن سراسری روز یکشنبه و تجمع روز دوشنبه انجام خواهد شد.

تحصن معلمان در اعتراض به اجرا نشدن طرح رتبه بندی معلمان و همسان سازی حقوق بازنشستگان روز یکشنبه ادامه یافت و عکس‌ها و فیلم‌هایی از تجمعات مختلف در استان‌های منتشر شده است.

معلمان در همه استان‌های ایران تحصن خود را از روز شنبه آغاز کردند و همزمان با برگزاری این تحصن، رسول بداقی، بازرس کانون صنفی معلمان، در خانه خود بازداشت شد.

بر اساس این گزارش، صبح روز شنبه ماموران با هجوم به خانه این فعال صنفی «ضمن ضرب وشتم ، حتی اجازه پوشیدن لباس مناسب را نیز از او سلب کردند» و «همه وسایل ارتباطی رسول بداقی، حتی گوشی همراه همسرش هم توسط ماموران ضبط شده است.»

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در واکنش به بازداشت بداقی اعلام کرد که «معلمان مطالبه جو، مرعوب این برخوردها نخواهند شد.»

به گفته نویسندگان این بیانیه، اگر چه رسول بداقی «از افراد موثر جنبش معلمان است اما امروز هر معلم یک لیدر و سازمان‌دهنده موثر در جنبش است و با بازداشت‌ها و برخوردهای غیرقانونی نمی‌توان بر روند مطالبه‌گری تاثیر منفی گذاشت.»

معلمان در ماه‌های اخیر در اعتراض به اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی چندین بار تجمع کرده‌اند و روز ۱۱ آذر نیز تجمعی سراسری در بیش از ۶۰ شهر ایران برگزار شد.

پیش از این اعلام شده بود که لایحه رتبه‌بندی معلمان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس بررسی خواهد شد. با این حال این لایحه روز یکشنبه بررسی نشد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در فراخوان این تجمع اعلام کرده بود که بودجه تعیین‌شده برای لایحه رتبه‌بندی معلمان کافی نیست و دولت و مجلس قصد دارند آن را «سرهم بندی» کنند.

بر اساس این اطلاعیه، دولت تنها ۲۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح رتبه‌بندی برای یک سال اختصاص داده و به این ترتیب امسال تنها ۱۲.۵هزار میلیارد تومان برای اجرای این طرح اختصاص پیدا می‌کند و وضعیت سال آینده نیز به تامین اعتبار مشروط شده است.

در همین حال دولت در بودجه سال آینده به وزارت آموزش و پرورش این اجازه داده شده که بازنشستگی معلمان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر را تا سن ۶۵ سالگی و در صورت رضایت معلمان، به تعویق بیاندازد.

پنجره
جهان‌نما
تیتر اول

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید