عدم استخدام پرستاران توسط وزارت بهداشت منجر به افزایش مهاجرت آنان شده است

۱۴۰۰/۹/۱۹

فاطمه محمدبیگی، نماینده قزوین در مجلس، با اشاره به اینکه سال گذشته یک‌سوم برنامه استخدامی پرستاران اجرایی شد گفت: بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفر کمبود پرستار در کشور داریم.

در همین حال عباس عبادی، معاون پرستاری وزارت بهداشت، تایید کرد که در سال ۱۳۹۹ حداقل ۱۲۵۰ نفر از سازمان نظام پرستاری درخواست برای مهاجرت کرده‌اند.

این مقام وزارت بهداشت افزود: البته تخمین زده می‌شود این عدد بیشتر باشد و اگر تخمین ۱.۵ تا ۲ برابری را داشته باشیم و اگر میانه را ۱۵۰۰ نفر در نظر بگیریم، می‌توان این‌طور گفت که معادل ۳۰ دانشکده پرستاری که نیروی انسانی را تربیت می‌کنند مهاجرت داریم؛ و این زنگ خطری برای نظام سلامت است.

چند روز پیش نیز آرمین زارعیان، رییس هیات مدیره نظام پرستاری استان تهران، در خصوص مهاجرت پرستاران به خارج از کشور گفته بود: در یک‌ساله اول کرونا آمار وحشتناکی داشتیم و مجوز خروج از کشور پرستاران در تهران در سال‌های قبل به طور میانگین ماهانه پنج نفر بود که این عدد در ایام کرونا در تهران به ماهی ۵۰۰ درخواست خروج از کشور رسید.

شهریور امسال نیز یوسف رحیمی، عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری، تایید کرده بود که «از زمان شروع کرونا تاکنون آمار مهاجرت در بین پرستاران به شدت افزایش پیدا کرده است.»

عدم امکان استخدام پرستاران توسط وزارت بهداشت یکی از دلایل اصلی مهاجرت آنان است. پیش از این مقامات وزارت بهداشت تایید کرده بودند که عده‌ای از پرستاران به دلیل آنکه شرایط استخدام برای آن‌ها فراهم نشده و امکان مهاجرت برای آنها فراهم بوده است از کشور خارج شده‌اند و همه این موارد، منجر به کمبود شدید پرستار در کشور شده است.

خبر ورزشی
مستند کوتاه - پیمان ژنو
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید