اعمال برخی ممنوعیت‌‌های تردد و حضور در تجمع‌ها برای واکسن‌نزده‌ها در ایران آغاز شد

۱۴۰۰/۹/۱۴

کمال حیدری معاون وزیر بهداشت با اعلام آغاز اجرای «طرح محدودیت‌های هوشمند کرونا»، گفت از این پس، شرط ورود به مکان‌های محل تجمع، از جمله وسایل حمل و نقل عمومی، این است که افراد واکسینه شده یا تست پی‌سی‌آر منفی داشته باشند.

حیدری در گفت‌وگو با ایسنا گفت اجرای این طرح از روز دوشنبه ۱۵ آذر آغاز می‌شود و از حضور افرادی که این شرط را نداشته باشند به تجمع‌ها، ممانعت می‌شود.

او اضافه کرد: «طرح محدودیت هوشمند کرونا قرار بود از ابتدای آذرماه اجرا شود ولی از آنجاکه به دنبال پوشش ۷۰ درصدی واکسیناسیون بودیم، طرح دو بار به تعویق افتاد.»

به گفته معاون بهداشت وزیر بهداشت سامانه‌ای با عنوان «سامانه امید (سامانه مدیریت هوشمند کرونا)» برای اجرای این طرح، در اختیار سازمان‌ها و نهادها در شهرهای کشور قرار گرفته است.

حیدری جلوگیری از گرفتن بلیط حمل و نقل عمومی از سوی افراد مبتلا به کرونا را یکی از اهداف این طرح دانست و اضافه کرد: «در مورد مترو اگر بتوانند در ابتدای ورود افراد با کد ملی بلیط بخرند، اهداف سامانه عملی می‌شود.»

او گفت اطلاعات تکمیلی درباره میزان جریمه‌های احتمالی برای کسانی که این محدودیت‌ها را رعایت نکنند، در آینده از سوی وزارت کشور اعلام خواهد شد.

پیشتر رئیس مرکز مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی گفته بود با راه‌اندازی سامانه امید «از تردد افراد بدون کارت واکسن یا مبتلا به کرونا جلوگیری می‌شود» و «افراد در صورت سرپیچی، جریمه خواهند شد.»

رضا نفیسی، رییس مرکز تدوین مقررات ایمنی حمل و نقل پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی نیز گفت این محدودیت‌ها «در شهرهای قرمز و نارنجی اعمال می‌شود اما افراد مبتلا حتی اجازه سفرهای درون شهری با خودروهای شخصی خودشان را هم ندارند.»

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید