امانوئل مکرون در جده: پرداختن به پرونده اتمی ایران بدون موضوع ثبات منطقه امکان‌پذیر نیست

۱۴۰۰/۹/۱۳

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه که به عربستان سعودی سفر کرده است، درباره پرونده اتمی ایران گفت پرداختن به این پرونده بدون در نظر گرفتن پرونده ثبات در منطقه ممکن نیست. او همچنین از گفت‌وگوهای مفید برای حل تنش سیاسی بین ریاض و بیروت خبر داد.

مکرون که روز شنبه وارد فرودگاه جده شد و سپس مورد استقبال محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، قرار گرفت، هر گونه مواجهه با پرونده اتمی ایران را مرتبط با پرونده ثبات در منطقه دانست و گفت: «پیشنهاد کرده‌ایم که متحدانمان از جمله عربستان سعودی در مذاکرات منطقه‌ای شرکت کنند.»

رییس جمهوری فرانسه پیشتر نیز از ضرورت حضور عربستان سعودی و اسرائیل در مذاکرات هسته‌ای با ایران سخن گفته بود، اما جمهوری اسلامی با این پیشنهاد به شدت مخالفت کرد.

مکرون روز جمعه نیز در دوبی به خبرنگاران گفته بود به نظر می‌رسد دور فعلی مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین موفق نبود و مواضع تغییری نکرد و «به احتمال زیاد، این مذاکرات در کوتاه‌مدت ادامه پیدا نمی‌کند.»

همچنین رییس جمهوری فرانسه در جریان سفرش به جده در توییتی نوشت که در «گفت‌وگوهای صریح و مفید» که با محمد بن سلمان داشت، دو طرف به طرحی برای حل تنش سیاسی بین عربستان سعودی و لبنان رسیده‌اند.

مکرون گفت که «امنیت و ثبات در منطقه با توجه ویژه به لبنان» اولویت‌های سیاسی گفت‌وگوهایش با ولیعهد عربستان سعودی بود.

مکرون همچنین از تماس با نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان خبر داد و اضافه کرد در این تماس، «پیامی روشن» به مقامات بیروت درباره تعهد فرانسه و عربستان سعودی «در حمایت از مردم لبنان» ارسال شد.

یک روز پیش از انجام سفر مکرون به جده، جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان که اظهارات ماه گذشته‌اش در دفاع از شبه‌نظامیان حوثی یمن باعث تنش بین لبنان و کشورهای عربی شده بود، از مقام خود استعفا کرد.

همزمان با سفر مکرون به جده، شرکت ایرباس قرارداد فروش ۲۶ هلیکوپتر غیرنظامی به یک شرکت سعودی را امضا کرد.

همچنین شرکت فرانسوی وئولیا که از شرکت‌های بزرگ جهان در زمینه مدیریت آب به شمار می‌رود اعلام کرد قراردادی را برای مدیریت آب و خدمات بهداشتی در ریاض و حومه به امضا رسانده است.

در پایان سفر مکرون به عربستان سعودی، او این سفر را «بسیار مفید» ارزیابی کرد و گفت: «اهدافی که در این سفر در نظر داشتم تحقق یافت. با سه رهبر منطقه صحبت درباره موضوعاتی مانند ایران لبنان و امنیت منطقه گفت‌وگو کردم.»

او با اشاره به این که «در انتظار نتایج این گفت وگوها خواهیم نشست»، اضافه کرد: «هنوز نگرانی درباره ایران وجود دارد و بحران افغانستان هم ادامه دارد.»

رییس جمهوری فرانسه پیش از سفر به عربستان سعودی از کشورهای امارات متحده عربی و قطر دیدار کرده بود.

خلاصه خبرها
گفت‌وگوی ویژه
مستند کوتاه: آلبر کامو، نماد شورش

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید