فایننشال تایمز: با دلجویی دولت بایدن، عربستان سعودی با افزایش تولید نفت موافقت کرد

۱۴۰۰/۹/۱۲

روزنامه فایننشال تایمز به نقل از مقام‌های رسمی گزارش داده در پی اقدامات دولت بایدن برای دلجویی از عربستان سعودی، از جمله سفر چند روز پیش هیاتی آمریکایی به این کشور، ریاض با افزایش تولید نفت موافقت کرده است.

فایننشال تایمز در گزارشی که شامگاه پنجشنبه ۱۱ آذر منتشر شد از اقدامات اخیر به عنوان نشانه تغییر رویکرد دولت بایدن در قبال ریاض، به‌ویژه در حوزه انرژی و اقتصاد یاد کرده است.

در ماه‌های اخیر قیمت نفت در بازارهای جهانی، از جمله به دلیل میزان عرضه، افزایش یافته بود و دولت بایدن به دلیل افزایش تورم در آمریکا با انتقادهایی روبه‌رو بود.

بایدن در دوران کارزار انتخابات ریاست جمهوری انتقادهای متعددی از عربستان سعودی مطرح کرده و با وعده بازبینی روابط با ریاض وارد کاخ سفید شد.

او همچنین تاکید کرده بود برخلاف دونالد ترامپ، به جای محمد بن‌ سلمان، ولیعهد، با شخص ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، سر و کار خواهد داشت.

به‌نوشته فایننشال تایمز، کم‌اعتنایی بایدن به ولیعهد سعودی موجب آزردگی ریاض شد اما طی ماه‌های گذشته تغییراتی در رویکرد واشینگتن نسبت به ریاض پدید آمد.

این نشریه به نقل از تحلیلگران یادآور شده که مقام‌های دولت بایدن دریافتند برای تحقق بسیاری از سیاست‌هایشان، از مسائل مهم خاورمیانه گرفته تا موضوعاتی همچون تغییرات اقلیمی و بازار انرژی، تعامل با ریاض ضروری است.

در ماه‌های اخیر عربستان سعودی با افزایش سقف تولید نفت در اوپک و اوپک‌پلاس مخالفت می‌کرد و تصمیم روز پنجشنبه (۱۱ آذر) اوپک‌پلاس برای افزایش چهارصدهزار بشکه‌ای تولید روزانه موجب تعجب شد.

به نوشته فایننشال تایمز، بازار نفت انتظار داشت که اوپک‌پلاس برای جبران کاهش حدود ۲۰ درصدی بهای نفت، اقدام دیگری بکند. این نشریه به نقل از کارشناسان این تصمیم اوپک را «برد بزرگی» برای آمریکا خواند.

بنابر همین گزارش، جلسه اوپک پس از هفته‌ها فشار کاخ سفید که خواستار افزایش تولید برای کاهش قیمت‌ شده بود برگزار می‌شد.

طی هفته گذشته بهای نفت به بیش از دو برابر در ۱۲ ماه گذشته رسید و به هراس از تورم روبه‌افزایش در ایالات متحده دامن زد.

حدود یک ماه و نیم پیش و پس از آنکه درخواست آمریکا از اوپک برای افزایش تولید رد شد، جو بایدن برای پایین آوردن قیمت سوخت در ایالات متحده دستور بزرگ‌ترین برداشت نفت از ذخایر اضطراری را صادر کرد.

مقام‌های نفتی در عربستان سعودی تاکید کرده‌اند که اقدام اوپک برای افزایش تولید اقدامی سیاسی نیست و تنها به ارزیابی از بازار نفت مرتبط است.

به‌نوشته فایننشال تایمز، سفر هیات آمریکایی به ریاض چند روز پیش صورت گرفت و این هیات با مقام‌های اقتصادی و انرژی عربستان سعودی دیدار کرد.

بنابر همین گزارش، واشینگتن این دیدارها را «بسیار خوب» توصیف کرد اما با این تاکید که در جریان تلاش برای بهبود مناسبات بین دو کشور، داد و ستدی در حوزه اقتصاد و انرژی صورت نگرفت.

عاموس هوخشتاین، مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور امنیت انرژی، پیش از جلسه اوپک در روز پنجشنبه، دیدارهایی طولانی با عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، داشت.

پس از اعلام تصمیم اوپک نیز کاخ سفید از تصمیم عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت استقبال کرد و جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، از همکاری نزدیک واشینگتن با عربستان سعودی، امارات متحده عربی و دیگر تولیدکنندگان اوپک در هفته‌های اخیر خبر داد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت بایدن، حدود دو ماه پیش با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، دیدار کرده بود. جان کری، نماینده دولت بایدن در امور اقلیمی، نیز یک هفته پیش از آغاز نشست اقلیمی گلاسکو با محمد بن‌ سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، دیدار کرد.

در هفته‌های گذشته شماری از کارشناسان در تبیین افت قیمت نفت از جمله به هراس اقتصاد جهانی از پیامدهای احتمالی شیوع اومیکرون، سویه جدید کرونا، اشاره می‌کردند؛ با این حال به نوشته فایننشال تایمز، تحلیلگران بر این باورند که اکنون نگرانی‌های ژئوپولتیک پیشی گرفته است.

به‌گفته یک مقام مشاور در حوزه انرژی، مسائلی بزرگ‌تر از اومیکرون در نشست روز پنجشنبه اوپک دخیل بود.

پربیننده‌ترین‌ها

گفت‌وگوی ویژه
خلاصه خبرها
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید