مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر غنی‌سازی ۹۰‌درصدی اورانیوم در ایران را رد کرد

۱۴۰۰/۹/۱۰

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گزارش اخیر آکسیوس مبنی بر اینکه ایران در حال زمینه‌سازی فنی برای غنی‌سازی ۹۰درصدی اورانیوم است را رد کرد و در عین حال خواستار دسترسی بدون محدودیت بازرسان این سازمان به تاسیسات هسته ای ایران شد.

گروسی در گفت‌وگو با شبکه فرنس ۲۴ گفت: «ما چنین اطلاعاتی نداریم. در حال حاضر در جمهوری اسلامی ایران هیچ غنی‌سازی ۹۰ درصدی انجام نمی‌شود. سطوح غنی‌سازی در حد پنج‌درصد، ۲۰ درصد و ۶۰ درصد است.»

پایگاه خبری اکسیوس سه‌شنبه به نقل از دو منبع آمریکایی گزارش داده بود که اسرائیل طی دو هفته اخیر اطلاعاتی را با آمریکا و چند متحد اروپایی به اشتراک گذاشته که نشان می‌دهد ایران در حال برداشتن گام‌هایی فنی در راستای آماده‌سازی برای غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۹۰ درصد است.

گروسی با اشاره به «بلندپروازی» ایران در انجام فعالیت‌های هسته‌ای گسترده گفت که جمهوری اسلامی باید به بازرسان آژانس «دسترسی نامحدود» بدهد. او افزود: «اگر آنها دسترسی ما را محدود کنند، مشکلات ایجاد خواهد شد.»

او با اشاره به محدودیت‌های نظارتی آژانس در ایران گفت: «ما داریم وسط ابرها پرواز می‌کنیم و آن طور که باید، نمی‌توانیم به خوبی ببینیم.»

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تاکید بر آمادگی خود برای دیدار دوباره از ایران گفت اگر تهران از او برای دیدار دوباره دعوت کند «همان لحظه» قبول خواهد کرد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه اعلام کرد ایران در تاسیسات فردو بهره‌برداری از زنجیره‌ای از سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۶ را به منظور غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد آغاز کرده است.

آژانس اتمی در گزارشی اعلام کرد قصد دارد دفعات بازرسی خود از این تاسیسات را افزایش دهد و به رایزنی با ایران درباره ترتیبات عملی برای تسهیل فعالیت‌های راستی‌آزمایی ادامه می‌دهد.

در همین حال، محمدرضا غائبی، نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت که گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران یک گزارش فنی معمول به روزرسانی در خصوص اقدامات انجام شده‌ای است که ایران بر اساس رویه معمول به اطلاع آژانس رسانده است.

ایران: مذاکرات با اولویت رفع تحریم‌ها با جدیت ادامه دارد

هم‌زمان با سومین روز دور جدید مذاکرات هسته‌ای وین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در توییتی گفت: «مذاکرات وین با اولویت اساسی رفع تحریم ها و با جدیت جریان دارد. مذاکرات جدی كارشناسان هم تداوم دارد. با مذاکره کننده ارشد کشورمان دکتر باقری در ارتباط روزانه هستیم.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی افزود: «اگر غرب حسن نیت نشان دهد، توافق خوب در دسترس است. هیات ایرانی مذاکراتی منطقی، قوی، متین و‌ نتیجه محور را دنبال می کند.»

در همین حال، یکی از مشاوران تیم‌ مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در گفت‌وگو با الجزیره گفت که تهران هیچ نشانه انعطاف‌پذیری از سوی آمریکا مشاهده نکرده و خاطرنشان کرد با توجه به اینکه ایالات متحده می‌خواهد تحریم را علیه ایران ادامه دهد، این کشور «مانع اصلی» در مذاکرات وین است.

او در عین حال گفت: «برخلاف آمریکا، اروپایی‌ها برخوردی منطقی داشته‌اند.»

از سوی دیگر، روزنامه هاآرتص به نقل از مقام‌های دولت جو بایدن نوشت دور فعلی مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی در وین روز پنجشنبه یا جمعه به پایان می‌رسد.

به گفته این مقام‌ها، زمان دقیق اتمام این دور گفت‌وگوها به تحولات در مذاکرات بستگی دارد.

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید