دیدار باقری کنی با انریکه مورا در سایه تردیدها درباره اراده ایران برای رسیدن به توافق

۱۴۰۰/۹/۷

علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در آستانه از سرگیری مذاکرات وین با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار کرد.

به نوشته رسانه‌های ایران، این دیدار عصر یکشنبه ۷ آذرماه و پس از رایزنی رییس هیات مذاکره‌کننده ایران با نمایندگان روسیه و چین انجام شد.

باقری اعلام کرده که «با اراده جدی برای لغو تحریم‌های غیرقانونی وارد مذاکرات وین شدیم.»

در حالی که مذاکرات احیای برجام بعد از وقفه‌ای تقریبا شش ماهه روز دوشنبه هشت آذر در وین از سر گرفته می‌شود، گزارش‌ها حاکی از افزایش بدبینی‌ها نسبت به اراده مذاکره‌کنندگان ایرانی برای رسیدن به توافق در این دور از مذاکرات است.

شبکه سی‌ان‌ان روز یکشنبه هفتم آذر در گزارشی نوشت، وقفه شش ماهه پیش آمده در مذاکرات هسته‌ای ایران، فرصتی را برای ریشه‌یابی موانع جدید در این مذاکرات فراهم آورد.

همچنین در این مدت، جمهوری اسلامی پیشرفت‌های بیشتری را در غنی‌سازی اورانیوم داشته تا با اهرم فشار جدیدی دوباره وارد مذاکرات شود.

در حالی که قدرت‌های جهانی از ایران خواسته‌اند مذاکرات وین را از جایی که متوقف شد از سر بگیرد، سی‌ا‌ن‌ان به نقل از منابع اروپایی نوشت احتمالا تیم جدید مذاکره‌کننده ایران با دور جدید به عنوان «دور اول» مذاکرات برخورد کند.

به نوشته این رسانه آمریکایی، مقام‌های آمریکا نیز نگرانی‌های مشابهی را ابراز کرده‌اند.

سی‌ان‌ان همچنین به نقل از مقام‌های آگاه نوشت که طرف‌های مذاکره با ایران از نزدیک شاهد بی‌نتیجه بودن سفر اخیر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران بودند و آن را نشانه‌ای از رویکرد ایران به مذاکرات جدید در وین می‌دانند.

علی باقری رییس هیات مذاکره‌کننده ایرانی در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال‌تایمز درباره هدف ایران از مذاکرات وین نوشت: «هم‌اکنون عمل مهم‌تر از حرف است. باید ساز و کار شفاف و روشنی به ما پیشنهاد شود تا اطمینان حاصل کنیم که تحریم‌ها رفع خواهد شد.»

همچنین خبرگزاری رویترز روز یکشنبه در گزارشی با تاکید بر «انتظارات کم از مذاکرات هسته‌ای» ایران، به نقل از دو دیپلمات اروپایی درباره مذاکرات پیش‌رو نوشت به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی صرفا برای انباشت مواد هسته‌ای و دانش هسته‌ای بیشتر تلاش می‌کند.

رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی ادامه داد مذاکره‌کنندگان غربی روز دوشنبه مذاکرات وین را از جایی که متوقف شده بود، آغاز خواهند کرد، اما اگر جمهوری اسلامی بر موضع خود اصرار کند و حاضر نشود روابط خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بازسازی کند، مذاکره‌کنندگان غربی باید فورا گزینه‌های دیگر را در پیش گیرند.

حسین قریبی، سفیر ایران در برزیل در واکنش به این گزارش رویترز نوشت: «مشروع و منطقی است که ایران خواستار اقدامات و تضمین‌های صریح و دقیق باشد.»

در این شرایط، نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل از لغو احتمالی تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده است.

بنت روز یکشنبه در نشست هفتگی کابینه اسرائیل درباره به ازسرگیری مذاکرات وین گفت: «اسرائیل از تمایل به لغو تحریم‌ها و اجازه دادن به پرداخت میلیاردها دلار به ایران در ازای محدودیت‌های هسته‌ای ناکافی، بسیار نگران است.»

به گفته نخست وزیر اسرائیل، لائیر لاپید وزیر خارجه این کشور در دیدارهای این هفته خود در لندن و پاریس این نگرانی اسرائیل را به همتایان غربی خود اعلام خواهد کرد.

پیشتر جمهوری اسلامی خواستار لغو همه تحریم‌های آمریکا شده و حتی حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه دولت ابراهیم رئیسی گفت که آمریکا برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای، ده میلیارد دلار از پول‌های ایران را آزاد کند.

اما مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که این کشور هیچ برنامه‌ای برای ارائه انگیزه به ایران برای از سرگیری مذاکرات ندارد.

مقام‌های آمریکایی حتی گفته‌اند که اگر پیشرفت‌ها در برنامه هسته‌ای و غنی‌سازی اورانیوم در ایران بی‌وقفه ادامه یابد، بازگشت به برجام بی‌معنا خواهد شد و آمریکا مجبور خواهد شد که گزینه‌های دیگر را دنبال کند.

برت مک‌گرک، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در نشست منامه، با تاکید بر اراده آمریکا برای جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی، رسما گفت: «اگر ایران بخواهد آمریکا را آزمایش کند، آمریکا از خود از جمله با نیروی نظامی دفاع خواهد کرد.»

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
تیتر اول
مردم معمولی - آفریقا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید