دیدبان حقوق بشر از تهدید به مرگ خبرنگارانی گزارش داد که از طالبان انتقاد می‌کنند

۱۴۰۰/۹/۲

دیدبان حقوق بشر از اعمال سختگیری‌های تازه طالبان بر خبرنگاران و افزایش محدودیت‌ها در افغانستان تحت سیطره این گروه انتقاد کرد.

این سازمان از تهدید به مرگ خبرنگارانی گزارش داد که از طالبان انتقاد می‌کنند و شیوه‌نامه این گروه برای کار رسانه‌ها را ویرانگرانه دانست.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان دو روز پیش شیوه‌نامه‌ای به رسانه‌ها داد.

پاتریشیا گاسمن، معاون آسیایی دیدبان حقوق بشر گفت شیوه‌نامه جدید طالبان برای رسانه‌ها در کنار تهدیدهای روز افزون خبرنگاران «نشان‌دهنده تلاش گسترده طالبان برای خاموش کردن انتقادها» و از بین رفتن فضا برای کار و فعالیت هنری زنان است.

این سازمان مستقر در نیویورک به مواردی از تهدید خبرنگاران از سوی افراد و مقام‌های طالبان اشاره می‌کند.

در یک مورد، به نوشته دیدبان حقوق بشر، والی طالبان در یک ولایت‌ یک خبرنگار را که از بازرسی خانه به خانه انتقاد کرده بود به دفتر کار خود فراخوانده و او را تهدید کرده که اگر بار دیگر چنین گزارش‌هایی منتشر کند، او را در میدان شهر به‌ دار خواهد آویخت.

در مورد دیگر، گروهی از افراد مسلح طالبان به دفتر یک رسانه هجوم برده و به خبرنگاران هشدار داده‌اند که از این پس از لفظ طالبان برای این گروه استفاده نکنند و به‌جای آن «امارت اسلامی افغانستان» بگویند.

به نوشته دید‌بان حقوق بشر،‌ در پی انتشار گزارشی از تجلیل سراج‌الدین حقانی، سرپرست تحت‌ پیگرد وزارت داخله طالبان، از بمب‌گذاران انتحاری، مقام‌های این گروه به رسانه‌ها در یک ولایت دستور داده‌اند که به جای بمب‌گذار انتحاری از واژه استشهادی استفاده کنند.

اقتصاد و بازار
امروز
ایران ۱۴۰۰

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید